Záchranáři z Českého Brodu dostali sanitku. Obměna vozového parku pokračuje

Ve středu 1. července převzali záchranáři výjezdové základny v Českém Brodě nový sanitní vůz. Klíčky z rukou radního pro oblast bezpečnosti a zdravotnictví JUDr. Roberta Bezděka symbolicky převzal MUDr. Jiří Knor, ředitel středočeské záchranky. Jedná se o poslední sanitní vůz ze skupiny sedmi nových sanit, z nichž šest již středočeští záchranáři převzali minulý měsíc.

Další žlutá flotila s tradiční reflexní šachovnicí v podobě osmi nových vozů, jejichž dodání je očekáváno na podzim, bude součástí další obnovy vozového parku Zdravotnické záchranné služby Středočeského kraje.

„Modernizace vozového parku bude pokračovat i nadále. Krajská rada před několika dny schválila vyhlášení výběrového řízení na dalších deset vozů a celkové náklady na jejich pořízení se předpokládají ve výši 30 milionů korun,“ říká radní pro oblast bezpečnosti a zdravotnictví JUDr. Robert Bezděk, CSc.

Nastavená obměna sanitních vozů podle plánu, na kterém se dohodlo vedení kraje se středočeskou záchrankou, zajišťuje nadále soustavnou kvalitní přednemocniční neodkladnou péči ve Středočeském kraji. „Naše sanitní vozidla denně vyjíždějí zhruba k 350 zásahům a někteří naši pacienti jsou přímo ohroženi na životě. Na vozidla, kterými jezdíme zachraňovat zdraví a životy, se proto musíme vždy spolehnout. Dbá se na jejich maximální bezpečnost a jejich pravidelná obměna je tak logická,“ řekl ředitel Jiří Knor, který připomněl, že středočeští záchranáři jsou záchranáři převážně venkova a mnohdy se řidiči musejí potýkat s terénem, který by byl náročný i pro pěší. Nároky na sanitní vozy jsou tak vyšší než na vozy, které by jezdily jen po městských komunikacích. Sanitní vozy mají náhon na všechna čtyři kola, jenž umožňuje zásahy záchranářů i v těch nejtěžších terénech.

Průměrně sanitní vůz středočeské záchranky najede za rok 70 000 km a životnost vozidel v tzv. ostrém provozu je zhruba 400 000 najetých km. Každý rok dochází k nárůstu výjezdů záchranné služby, a tak dochází i k rychlejšímu opotřebení sanitních vozů.