Záchranáři dostali nové sanitní vozy

V úterý 16. června byly v Říčanech Zdravotnické záchranné službě Středočeského kraje předány hejtmankou Jaroslavou Pokornou Jermanovou dva nové sanitní vozy. Dva klíčky pro říčanské záchranáře od žlutých sanitek s tradiční šachovnicí, které byly vystaveny k prohlédnutí, symbolicky za přítomnosti náměstka pro léčebně preventivní péči Viktora Rybáčka převzala primářka ZZS Prahy východ Jana Stehlíková. „V rozmezí několika dní bude pro záchranáře připraveno k předání dalších pět nových vozů,“ říká středočeská hejtmanka.

Tato částečná obměna sanitních vozů zajistí nadále soustavnou kvalitní přednemocniční neodkladnou péči ve Středočeském kraji. Nové sanitní vozy zahájí svůj provoz na stanovištích záchranné služby v Českém Brodě, Vranově, v Lysé nad Labem a dva vozy zamíří do Vlašimi. „Průměrně sanitní vůz středočeské záchranky najede za rok 70 000 km a životnost vozidel v tzv. ostrém provozu je zhruba 400 000 najetých km,“ řekl ředitel Zdravotnické záchranné služby Středočeského kraje Jiří Knor a dodal, že tento proces se každým rokem zrychluje, neboť meziročně dochází k nárůstu výjezdů záchranné služby, a tedy i rychlejšímu opotřebení sanitních vozů.

Tato skupina nových sanitních vozů s podvozkem Volkswagen byla uhrazena krajem prostřednictvím fondu investic Zdravotnické záchranné služby Středočeského kraje, a to v částce zhruba 3,3 milionu korun za jeden sanitní vůz.

U vozů byl jako vždy kladen důraz na maximální bezpečnost, komfort pacienta a také na pracovní komfort posádky. Prostor pro pacienty je totiž nejen větší a variabilnější než u běžně používaných sanitek v jiných zdravotnických organizacích, ale je i kompletně klimatizován. Nelze opomenout ani náhon na všechna čtyři kola, který umožní zásahy záchranářů i v jinak obtížně přístupných terénech Středočeského kraje.