Středočeští záchranáři a jejich prázdninový provoz na Slapech

Středočeští záchranáři a jejich prázdninový provoz na Slapech

V letních měsících na území Středočeského kraje provozujeme záchrannou službu na vodní nádrži Slapy na základně ve Ždáni za pomoci záchranného člunu se speciální záchranářskou zástavbou. Člun je vybaven podobně jako sanitní vůz – má tedy vše, co je potřeba v případech, kdy je ohroženo zdraví pacienta nebo dokonce jeho život.  

Na letní provoz záchranné služby na Slapech jsme zhruba před dvaceti lety přistoupili z důvodu každoročního nárůstu počtu obyvatelstva v této lokalitě v letních měsících a čase dovolených.

Záchranáři zde působí v nepřetržitém režimu 24 hodin/nonstop, a to od 1.7. do 31.8.

Na Slapské přehradě je nám partnerem také Vodní záchranná služba ČČK rovněž fungující v režimu 24 hodin nonstop. Před zahájením letošní sezony proběhla u paní hejtmanky Petry Peckové za účasti radního pro oblast zdravotnictví Pavla Pavlíka pracovní schůzka s cílem zefektivnění vzájemné spolupráce s touto složkou IZS. Výsledkem bylo navýšení součinnostních zásahů s VZS ČČK. Zároveň finálně došlo ke 100% nárůstu počtu zásahů, a to hlavně z důvodu optimalizace přítomnosti výjezdové skupiny na vodní ploše a jejím okolí. Oproti minulosti výjezdová skupina nerealizovala transporty pacientů do zdravotnického zařízení. Ti byli předáváni ostatním dosahovým posádkám ZZS SČK.

Pokud bychom nechali mluvit čísla, vyjela posádka ze Ždáně v letošní sezoně k devadesáti případům, kdy 14 z nich bylo v kategorii nejzávažnějších. Poměrně časté byly jako každý rok výjezdy k alergickým reakcím, k úžehům po dlouhém pobytu na slunci a k lidem, kteří podcenili potřebu dodržování pitného režimu a kolabovali následkem dehydratace. Někteří dodržování pitného režimu pojali po svém a ojedinělé nebyly tedy ani   výjezdy, kdy byli jedinci pod vlivem alkoholu a způsobili si zranění, či přecenili své plavecké schopnosti.

Co bylo ale v letošní sezoně raritou, byl výjezd k dopravní nehodě na vodní ploše. Překvapeni byli nejen operátoři operačního střediska, ale i samotní záchranáři, když vyjížděli k nárazu motorového člunu do skály. Zde perfektně fungovala součinnost našich posádek, posádek vodní záchranné služby a Letecké záchranné služby ZZS HMP. Na palubě havarovaného člunu byli tři mladí lidé, kteří utrpěli zranění různého charakteru, ale do nemocnic byli transportováni ve stabilizovaném stavu.

Přestože byl srpen nadprůměrně deštivý a počasí bylo nepříznivé, došlo k výraznému nárůstu počtu zásahů. I tak ale sezónu 2021 uzavíráme s dobrým pocitem, jelikož po několika předešlých sezonách nedošlo na Slapech k žádnému úmrtí.

Naším cílem je poskytnout péči co nejvíce pacientům, a proto uvažujeme v příští sezoně posílit výjezdovou skupinu o lékaře.