Pro média

Těžko na cvičišti, snadněji společnými silami

Celkem 16 záchranářů, 2 lékaři, 10 policistů a 6 dobrovolných hasičů se sešlo v areálu policejního školícího střediska v Sadské na Nymbursku. Tam mimo jiné společně nacvičovali zásah při takzvaném hromadném postižení osob se zapojením a spoluprací všech záchranných složek, ale i další krizové situace. Na sedmi stanovištích je čekaly nejrůznější úkoly, například naši záchranáři si na vlastní kůži vyzkoušeli záchranu tonoucího dospělého muže i jeho dítěte, trénovali taky situaci, kdy je během zásahu ohrožoval muž s nožem nebo se museli vypořádat s domácí hádkou, ve které hrála roli i střelba. Celodenní program zakončili záchranáři, hasiči i policisté večer zásahem u třiceti zraněných na dětském táboře, kde útočil fiktivní střelec. Opravdovost situace podpořilo věrohodné maskování figurantů i jejich předstíraný křik.

Cvičení, které nám pomůže prohloubit spolupráci policie i záchranářů sledovali taky zástupci vedení Středočeský kraj – oficiální stránka, v čele s Hejtmanka Petra Pecková a prvním náměstkem hejtmanky Pavel Pavlík.Za Zdravotnická záchranná služba Středočeského kraje děkujeme všem zúčastněným, za organizaci Policie České republiky i SDH Sadská. Samozřejmě taky dalším záchranářům, policistiům, hasičům i dalším, kteří se podíleli na přípravě stanovišť nebo fungovali jako rozhodčí. Zvláštní dík potom putuje zejména k Adamovi s Rudou, kteří reálné scénáře zásahů pro záchranáře připřavili.

U nehody na Benešovsku zasahoval vrtulník

V pátek před osmou hodinou ráno vyjížděli záchranáři k dopravní nehodě dvou osobních aut na Benešovsku. Na místo vyjely dvě výjezdové skupiny záchranářů z Benešova a ostatní složky IZS, bylo také zažádáno o vzlet Letecké zdravotnické záchranné služby z Prahy. Při nehodě utrpěla těžké zranění žena, která byla v jednom z vozů částečně zaklíněná. Byla v bezvědomí a utrpěla vážný úraz hlavy. Její zdravotní stav se zhoršoval a přestávala dýchat. Operátorka okamžitě zahájila telefonicky asistovanou neodkladnou resuscitaci s lidmi na místě události. Po příjezdu záchranáři v oživování pokračovali ještě 20 minut. Podařílo se jim u pacientky úspěšně obnovit základní životní funkce. Zraněná žena byla poté předána do péče kolegů z letecké záchranky, kteří pacientku transportovali do Fakultní nemocnice Motol. Záchranáři na místě ošetřovali ještě lehce zraněného muže, kterého pak převáželi sanitním vozem do benešovské nemocnice.

Nedělní dopravní nehody na dálnici D5

V neděli před sedmnáctou hodinou byli naši záchranáři voláni k dopravní nehodě více osobních aut na dálnici D5 na 21 km ve směru na Prahu. Na místě měly být dvě lehce zraněné osoby. Než naši záchranáři dorazili na místo, u nehody nabourala ještě dodávka, jejíž řidič utrpěl těžké zranění. Na místo vyjely výjezdové skupiny záchranné služby z Berouna a ze Zdic. Náš zasahující lékař si kvůli vážnému zranění řidiče dodávky zažádal o vzlet vrtulníku letecké záchranné služby. Muž utrpěl těžké zranění hlavy a břicha. Po ošetření a zahájení léčby byl předán k leteckému transportu do střešovické nemocnice. Dvě lehce zraněné osoby, ke kterým byli voláni záchranáři nejdříve, byly po kontrole zdravotního stavu ponechány na místě.

Naši záchranáři vypomáhali u nehody autobusu u Rokycan

Před sedmou hodinou ráno náš dispečink linky 155 obdržel od zdravotnického operačního střediska v Plzni žádost o výpomoc u nehody autobusu, který havaroval na dálnici D5 nedaleko Rokycan. Náš dispečink na místo vyslal výjezdovou skupinu rychlé lékařské pomoci z Hořovic a posádku rychlé zdravotnické pomoci ze Zdic. Naši záchranáři po příjezdu na místo spolupracovali s plzeňskými záchranáři. Z místa zásahu po ošetření převezli jednu těžce zraněnou osobu s mnohočetnými zraněními do Fakultní nemocnice v Plzni na centrální příjem a jednu osobu na chirugickou ambulanci do Rokycan.