Nejhorší bylo čekání

Anketa na téma: Výjezd, na který nikdy nezapomenu…

Byl to předposlední den mé zkušební doby na zdravotnickém operačním středisku – lince 155. Celý den byl od rána hodně náročný a pak jsem v krátkém časovém úseku řešila tři náročné telefonáty. Nejdříve to byl oběšený dvacetiletý mladík na stromě a další událostí byl těžce zraněný motorkář, ale to jsem ještě netušila, že to nejhorší mě ještě čeká…

Zvedla jsem další příchozí hovor na linku 155. Volala rozrušená paní a křičela do telefonu, že našli v bazénu u sousedů roční holčičku, neví, jak dlouho byla pod vodou, ale že je asi mrtvá. To jsou ty typy telefonátů, kdy vás úplně zamrazí. Kolegyně okamžitě na místo poslala sanitní vozidlo a vůz s lékařem, požádala také o asistenci leteckou záchrannou službu. Já jsem měla na starost udržet komunikaci s volající a pokusit se udělat maximum pro záchranu života holčičky.

Zahájila jsem takzvanou telefonicky asistovanou resuscitaci, radila jsem jak provádět oživování. Je důležité zahájit oživovací pokusy co nejdříve. Každou vteřinou nečinnosti lidí na místě události se snižuje šance na záchranu života, a to se snažíme lidem vysvětlit vždy, když k takové situaci dojde. Všichni na místě byli velmi rozrušení a chvíli trvalo, než se v tom šoku vzpamatovali a začali s oživováním.

Pamatuji si, že volající plakala a stále opakovala ať rychle přijedeme, že holčička vůbec nedýchá a já jim zase pořád říkala, že už sanitka jede a ať položí holčičku na záda na tvrdou podložku a začnou masírovat srdíčko.

Celou dobou jsem na mapě sledovala, jak se blíží na místo sanitní vozy a vyloženě jsem je tlačila očima po monitoru, aby už tam byly. Na místo jely sedm minut, ale mě to přišlo jako věčnost. Sousedka byla nervózní, maminka holčičky se zhroutila, takže se hovoru nezúčastnila. Volající na mě křičela, nadávala mi, ale v té stresové situaci, jsem to moc nevnímala a ani jí to nemohla mít za zlé. Snažila jsem se nervy i emoce udržet na uzdě a hovořit s ní co nejklidněji, ale zároveň důrazně, aby nepolevovali v oživování.

S paní jsem byla v kontaktu až do chvíle, kdy přijela záchranná služba na místo. Poděkovala jsem jí za spolupráci, rozloučila se s ní a zavěsila sluchátko. Nastaly pro mě ty nejhorší chvíle. Čekání, jak to všechno dopadne. Teď bylo vše v rukou kolegů. Představovala jsem si jak vytahují vybavení – monitor, defibrilátor, ventilátor, jak malou holčičku resuscitují a odsávají dýchací cesty. Bylo mi hrozně a přišlo mi, že to trvá to strašně dlouho.

Když se mi po čase posádka z místa zásahu ohlásila, že se jim povedlo holčičku oživit a jedou s ní do nemocnice, tak to ze mě spadlo. Musela jsem odejít od stolu a začaly mi téct slzy. V tu chvíli jsem myslela, že dám výpověď, že nechci už na záchrance pracovat. Byla jsem úplně vyřízená. Věděla jsem, že pořád není vyhráno, ale teď už jsme nemohli udělat nic, vše měli v rukou kolegové v nemocnici.

Po dvou měsících se ke mně dostala zpráva, že holčička žije a že už jí propustili z nemocnice domů. Důležité bylo, že vyvázla bez jakýchkoliv neurologických následků, což byl v podstatě zázrak.

Po nějakém čase jsme byli pozváni na krajský úřad. Celý záchranný tým obdržel ocenění. Při té příležitosti jsme se tam setkali i s dívenkou a celou její rodinou. Byl to hrozně krásný okamžik. Největší odměnou pro mě bylo vidět tu krásnou malou blonďatou holčičku, jak tam pobíhá s velkým plyšovým medvědem. Byla úžasná! Podobných okamžiků v naší práci není mnoho, ale o to si jich více vážíme. Svojí práci mám ráda a neměnila bych.

Patricie Sedláčková – operátorka linky 155