Matky rodící doma ohrožují sebe i děti, zlobí se záchranáři

24.11.2016 lidovky.cz

Přestřelka mezi Unií porodních asistentek a lékařem Jiřím Knorem kvůli spornému případu plánového domácího porodu, u nějž nastaly komplikace, pokračuje. Záchranáři nyní však hromadně upozorňují, že zmiňovaný případ není ojedinělý a že jim podobné výjezdy komplikují práci a vystavují riziku. „Lékaři a záchranáři záchranné služby jsou opakovaně vystavováni forenzní nejistotě a velkému emocionálnímu vypětí při zásazích u domácích porodů,“ zní z komory záchranářů. Porodní matky se však takovému tvrzení brání.

Lékař a náměstek středočeské záchranky pro léčebně preventivní péči Jiří Knor hovoří o dvacetiminutovém úsilí o záchranu čerstvě narozeného dítěte při plánovaném domácím porodu, jenže podle unie sdružující porodní asistentky ve Středočeském kraji proběhl porod za mnohem klidnějších okolností.

Spor, v němž stojí tvrzení proti tvrzení, však přiměl komoru záchranářů k ostré reakci a profesní organizace, hájící zájmy nelékařských pracovníků zdravotnických záchranných služeb kriticky vystoupila proti plánovaným domácím porodům.

„Velmi důrazně varujeme před riziky plánovaných porodů mimo porodnice. I když okolnosti svědčí pro bezproblémový průběh porodu, nelze jeho průběh nikdy dopředu určit s jistotou. Komplikace, zejména krvácení, porodní trauma nebo ohrožení novorozence nedostatkem kyslíku nejsou sice časté, ale hrozí fatálním vyústěním v řádu několika minut,“ uvádí na svých stránkách komora. Horší podmínky v terénu

Zatímco ve zdravotnickém zařízení může podle jejích členů podobné komplikace řešit celý tým specialistů, při nečekaných komplikacích v terénu má přivolána zdravotnická záchranná služba omezené možnosti.

„Lékař záchranné služby nemá a ani nemůže mít v sanitním voze vybavení operačního sálu a ani nemá odbornost porodníka nebo neonatologa. Porody v domácnosti přinášejí zbytečná rizika jak pro matku, tak pro dítě a nemohou vyvážit pochybné výhody domácího prostředí. Vnímání domácích porodů bývá velmi často zkreslené a o rizicích se nehovoří právě u organizací, které podporují porody jinde než ve zdravotnickém zařízení,“ doplnili zástupci profesního sdružení.

Sporný zásah u domácího poradu ve Středočeském kraji nebyl podle komory záchranářů rozhodně nijak ojedinělý. „Lékaři a záchranáři záchranné služby jsou opakovaně vystavováni forenzní nejistotě a velkému emocionálnímu vypětí při zásazích u domácích porodů,“ píše komora.

Aby ilustrovali situaci, uvedli na svých stránkách další komplikované případy, které se jen ve Středočeském kraji odehrály v posledních dvou letech. Záměrně ale neuvádějí jména ani místa, která se s případy pojí, aby neprozradili identitu rodiček.

Jeden z uvedených příkladů ilustrujících vypětí při zásazích popisuje například situaci, při níž otec k porodu dvojčat volal na tísňovou linku s tím, že 2. novorozenec nedýchá. Na místě přitom už byla porodní asistentka, která se snažila čerstvě narozené dítě resuscitovat. Na místo jako první přijela posádka rychlé zdravotnická pomoc (RZP) bez lékaře. Ten přijel až po 17 minutách. Bližší lékař totiž zrovna zasahoval u jiného pacienta s poruchou vědomí.

Lékař na místě okamžitě přebral vedení neodkladné resuscitace od posádky RZP, pokračoval masáží srdeční, umělou plicní ventilace s nutností urgentní endotracheální intubace (zavedení ventilační rourky do průdušnice – pozn. red.) a kyslíkovou léčbou. Následně byl malý pacient po obnovení dýchání a srdeční činnosti po 32 minutách v režimu intenzívní péče předán posádce neonatologického centra se specializovaným lékařem, která musela dojet na místo. (další případy komplikovaných domácích porodů očima záchranářů najdete v boxu na konci článku – pozn. red.)

Podle informací serveru Lidovky.cz se k situaci týkající se plánovaných domácích porodů, které mnohdy představují zbytečné komplikace, hodlají kriticky vyjádřit i zástupci krajských záchranek. K akci je přiměl právě sporný případ, který se odehrál minulé pondělí ve Středočeském kraji a kvůli němuž se rozhořel spor mezi unií porodních matek a lékařem Knorem.

Obě strany se sice shodují na tom, že během porodu se snížily srdeční ozvy dítěte, způsob záchrany dítěte však nyní znepřátelené tábory popisují docela jinak.

„Po porodu se novorozenec stále nacházel v život ohrožujícím stavu, kdy i přes popisovanou snahu porodní asistentky, a to až do doby, než zasahující posádka novorozence převzala a v rámci resuscitačních úkonů uvolnila neprůchodné dýchací cesty důsledným odsátím. Stav, ve kterém se novorozenec před těmito úkony nacházel, by rozhodně nešel zvrátit ‚taktilní stimulací, fyzickým kontaktem s matkou, vyčištěním pusinky a prodýcháváním ambuvakem‘ a bez přítomnosti záchranářů by dopadl tragicky,“ uvedli zástupci komory hájící postoj Knora. Ten však u zásahu sám přítomen nebyl. Kritika ze strany porodních asistentek

Podle organizace dispečerka v konkrétním sporném případě vyhodnotila správně situaci jako velice vážnou. Právě na základě této zprávy se ozvali zástupci Unie porodních asistentek, kteří se proti takovým tvrzením důrazně ohrazují.

Porod prý proběhl úplně jinak. Situace nebyla tak vypjatá a dítě nebylo ohroženo na životě, jak popisuje lékař.

Nejmenovaná porodní asistentka, která byla u porodu přítomna, popisuje okolnosti takto: „Záchranáře volal na můj popud otec rodícího se dítěte, protože jsem zjistila, že srdeční ozvy dítěte se během porodu příliš snížily. Záchranáři dorazili několik minut před samotným narozením dítěte a po příjezdu přihlíželi mé práci a asistovali.“

Nechápe tedy, proč vedení středočeské záchranky vydává údajně zavádějící informace. „Lékař Jiří Knor, který zveřejnil nepravdivé informace o události, u zmiňovaného porodu navíc nebyl přítomen,“ uvádí dále ve zprávě unie.

Evropský soud pro lidská práva před týdnem zamítl stížnost dvou českých občanek kvůli domácím porodům. Případ se týkal svobodné volby místa porodu a práva ženy mít u porodu v domácím prostředí porodní asistentku. Velký senát štrasburského soudu rozsudkem potvrdil své dřívější rozhodnutí, že práva rodiček v České republice nebyla porušena. (více o rozsudku ZDE)

URL| http://www.lidovky.cz/zachranari-proti-domacim-porodum-zbytecna-forenzni-nejistota-a-komplikace-zlobi-se-gm0-/zpravy-domov.aspx?c=A161123_143729_ln_domov_sk