Malá princezna ve velké osušce

Anketa na téma: Výjezd, na který nikdy nezapomenu…

 Byl začátek léta a lidé začínali trávit čas u vody. Já právě dorazila na výjezdové stanoviště na noční službu. Bylo krátce po 19. hodině. Chvíli po tom, co jsem si oblékla záchranářskou uniformu, nám pískla vysílačka. Byl nám nahlášen výjezd do celkem dost vzdálené obce k tříleté holčičce, která spadla do bazénu. Topila se. Byla vytažena rodiči, když už byla v bezvědomí.

Hned jsme vyrazili na místo. Pokud jedeme k takové rodinné tragédii, která se ještě navíc týká malého dítěte, jsou to hrozné nervy. Tušíme, co nás na místě čeká, jsme na všechno teoreticky i prakticky připraveni. Máme školy, praxi, vybavení, znalosti, víme, jak máme postupovat v krizové situaci, ale na ty emoce nás nepřipraví nikdo. Řidič jel, jak nejrychleji to šlo, majáky nám houkaly nad hlavou, ale jinak nikdo nemluvil. Takové ticho bývá v sanitce málokdy.

Věděli jsme, že zatímco jedeme na místo, dispečerka linky 155 provádí telefonicky asistovanou neodkladnou resuscitaci. To znamená, že je s rodinou na telefonu a radí jim, jak mají postupovat v oživování. Jaká je aktuální situace na místě, jsme však nevěděli. Člověk si vždycky představuje jen to nejhorší. Stále jsem pokukovala po přístrojích a přemýšlela, co vezmu nejdřív. Ani nevím, kdy jsem si navlékla gumové rukavice, chtěla jsem si je nasadit, ale zjistila jsem, že už je mám navlečené.

Přijeli jsme na místo, vzali všechno vybavení a už na nás mávali od domu. Běželi jsme za nimi dovnitř. Na ten pohled nikdy nezapomenu. Z obrovské osušky na nás koukala dvě velká očka krásné holčičky. Než jsme přijeli na místo, za pomoci naší dispečerky se rodině podařilo holčičku oživit. Malá princezna měla to nejhorší za sebou. Na nás teď bylo zkontrolovat její aktuální zdravotní stav, ošetřit jí a zajistit. Nikdo v tu chvíli přesně nevěděl, jak dlouho přesně byla pod vodou, tedy bez přísunu kyslíku a jaké může mít následky. Velmi nám pomohl časový úsek objasnit kamerový systém na domě, který zachytil dobu pádu do bazénu a následné vytažení holčičky ven.

Dali jsme jí infuzi, kyslík a monitorovali životní funkce. Přenesli jsme jí do sanitky a převezli do nemocnice na pozorování. Po cestě jsem jí nespustila z očí a pečovala o ni, jako o vlastní. Celou cestu svírala v malé ručičce plyšového Kryštůfka, panáčka malého záchranáře, kterého jsme jí věnovali. Vozíme tyto panáčky v sanitce a dáváme je malým dětem, které vezeme do nemocnice.

Na tento výjezd nikdy nezapomenu. Dnes už je to školou povinná a úplně zdravá, krásná malá slečna. Tato událost na ní nezanechala naštěstní žádné následky.

Věra Šestáková – vrchní sestra okresu Beroun