Loučení

Anketa na téma: Výjezd, na který nikdy nezapomenu…

Jsou hodně smutné zásahy, na které člověk nikdy nezapomene. Jeden z nich se stal už před lety. Byli jsme přivoláni k mladému muži s bolestmi hlavy. Přijeli jsme na místo a začali muže vyšetřovat. Od rána měl silné bolesti, na které nezabíraly léky. Měl doma dvě malé děti a manželku a ta se mu rozhodla večer zavolat záchrannou službu.

Vše nasvědčovalo tomu, že se jedná o standardní výjezd. Pán se do té doby s ničím neléčil, ale vzhledem k tomu, že se jednalo o náhlou bolest, rozhodli jsme se ho předat k dalšímu vyšetření na neurologickou ambulanci. Pamatuji si dodnes živě, jak manželka i děti doprovázejí tatínka až k sanitce. Ten od nich dostává pusu a děti mu mávají a volají: „Tatínku brzy se nám vrať.“ Jenže nevědí, že se jim už nikdy nevrátí.

Pána jsme převezli do nemocnice, kde se během vyšetření CT ukázalo, že má v hlavě velký nádor. Lékař nám s vážnou tváří vysvětlil, že nádor utlačuje životně důležitá centra v mozku a vzhledem k jeho umístění a velikosti není možné nádor vyoperovat. V den kdy jsme pána převezli do nemocnice mu lékaři dávali maximálně měsíc života. V tu chvíli jsem musel myslet na jeho rodinu a děti, které doma zatím netuší, jak vážně na tom jejich tatínek je a dodnes mám před očima, jak se s ním před sanitkou loučí.

Tento zásah není o dramatické záchraně životů, ale o osudu, který může kdykoliv krutě zasáhnout a váš život změnit jak mávnutím kouzelného proutku, všechny sny a plány jsou náhle v troskách.

Miroslav Havlín – řidič posádky RZP