Call centrum středočeské záchranné služby

Call centrum je první zdravotnická poradenská služba při záchranné službě v České republice a funguje jako doplňková součást zdravotnického operačního střediska. Call centrum je zde pro občany kraje při otázkách zdravotnického nebo psychosociálního charakteru. Uleví se tak běžnému provozu linky 155, kde operátoři často řeší tyto telefonáty s psychosociální urgencí, které nejsou vždy indikací pro výjezd záchranných složek. Záchranáři zřídili také možnost emailové komunikace pro  neslyšící nebo osoby s komunikačním blokem a Call centrum je tak možné kontaktovat emailem na call@zachranka.cz

Na tísňovou linku volají totiž často lidé, kteří nepotřebují akutní přednemocniční péči, tedy zásah záchranné služby, ale chtějí například jen poradit po zdravotnické stránce, volají co mají dělat s teplotou nebo se chtějí informovat, které lékárny mají o víkendu otevřeno. Podle zkušeností záchranné služby stráví operátoři na tísňové lince 155 řešením takových hovorů přibližně 20 – 30% času.

Operátoři Call centra se tak na čísle 800 888 155 mohou stát pro volající nejenom rádci, ale i oporou a vrbou v těžkých životních situacích. Při závažnějších problémech pak mají databázi navazujících psychosociálních služeb, aby mohli volajícího nasměrovat k další odborné pomoci.

V případě potřeby profesionální zdravotníci sloužící na Call centru přepojí volající na sloužícího lékaře záchranné služby nebo jej odkáží na další odborníky a organizace (např.na Linku bezpečí, Bílý kruh bezpečí, Drop In, praktické lékaře, ambulantní specialisty nebo na pohotovost) a podají informace o telefonním čísle.

Call centrum je v provozu pro celý Středočeský kraj a volání do něj je zdarma.