Novinky

Napadení záchranářů z Lysé nad Labem

 

Ve středu 4. 9. po 12. hodině byli voláni záchranáři  k muži v bezvědomí ležícímu na ulici před obecním úřadem v Lysé nad Labem. Na místo vyslal dispečink nejbližší posádku rychlé zdravotnické pomoci z Lysé nad Labem. Po příjezdu záchranáři zjistili, že se jedná o chronického pacienta, jehož dodržování léčby je diskutabilní a ke kterému bývá volána sanitka opakovaně (předchozí den u něj sanitní vůz zasahoval dvakrát). Muž byl při příjezdu sanitky při vědomí a bez viditelného zranění, do sanitního vozu došel sám, ale odmítal vyšetření a nechtěl si lehnout na nosítka. Když jej zdravotní sestra požádala o doklady, smýkl s ní o stěnu sanitky a několikrát jí udeřil do hlavy. Na pomoc jí přiběhl řidič sanitky, který muže odtáhl, zklidnil a zavolal na místo policii.

K napadené a psychicky otřesené zdravotnici dispečink vyslal lékaře z Brandýsa nad Labem, který jí ošetřil. Utrpěla zhmoždění krční páteře, hlavy, úraz pravého ramene a kolene a útočník jí vytrhl chomáč vlasů. Agresivního pacienta zvládla přesto transportovat do nemocnice v Kolíně a sama musela absolvovat vyšetření na neurologii v Praze. Transport agresivního pacienta do nemocnice proběhl pod dohledem policie. V současné době je celý incident v řešení s Policií ČR. Napadená zdravotní sestra  je v současnosti v pracovní neschopnosti.

Jedná se již o sedmý letošní případ fyzického napadení středočeských záchranářů. Záchranáři se shodují, že v drtivé většině případů se jedná o osoby pod vlivem návykových látek, zejména alkoholu a psychiatrické pacienty, se kterými mají opakovaně negativní zkušenosti. Častá je slovní agrese. V souvislosti s napadáním a slovní agresí jsou pro záchranáře nejnáročnější letní měsíce, páteční a sobotní služby a svátky. Výjezdy k agresivním pacientům řeší záchranáři ve spolupráci s policií, která včas hrozící fyzický útok dokáže odvrátit a zůstane tak pouze u slovní agrese.

Další příklady napadení záchranářů v letošním roce:

V únoru byla posádka rychlé lékařské pomoci na Příbramsku volána k pacientovi, který měl epileptický záchvat. Pacient byl pod vlivem alkoholu a odmítal transport. Do celé věci se vložil  majitel pozemku, který vykazoval posádku pryč, všichni zúčastnění byli pod vlivem alkoholu. Poté byla naše záchranářka fyzicky mužem napadena, utrpěla úraz paže s následnou pracovní neschopností. Incident byl řešen ve spolupráci s policií.

Na začátku letošního roku zasahovali kutnohorští záchranáři u muže, který pobíhal se sekerou po domě a vyhrožoval fyzickou likvidací všem, které potkal včetně záchranářů. Na akci bylo nasazeno 8 policistů, přesto se muži z domu podařilo uprchnout a dodnes nevíme, co za jeho agresivitou stálo.

V další letošním případě napadení byli záchranáři na Kutnohorsku voláni k pacientovi, který na ně přes plot házel kamení. Nikdo naštěstí nebyl zraněn.

Na Kladensku se letos záchranáři také setkali s jedním pokusem o napadení výjezdové skupiny. Výjezd byl k pacientovi pod vlivem alkoholu, ke kterému záchranáři vyjíždějí opakovaně. Naštěstí byla na místě policie a díky její přítomnosti byla situace ihned zvládnuta. Celý incident se tak obešel bez fyzického kontaktu se záchranáři.

Většina středočeských záchranářů se shoduje, že agrese pacientů nebo jejich blízkých během posledních let stoupá. Verbální vulgarismy u pacientů pod vlivem alkoholu nebo drog, cílené na posádky záchranné služby, ale dokonce i policisty jsou pravidlem. Se slovní agresí se nesetkávají pouze záchranáři v terénu, ale také dispečeři na tísňové lince 155.

n

Incidenty o kterých informujeme však považujeme za špičku ledovce, protože některé fyzické útoky napadení záchranáři vůbec nenahlásí.

Tereza Vojtová

 
Call centrum
800 888 155
email: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.
sms: 720 002 655
 

DŮLEŽITÁ ČÍSLA

Policie 158
Záchranná služba 155
Hasiči 150
 

 

KONTAKT

Výhradní kontakty zaručující doručení informací a dokumentů do ZZS Středočeského kraje:

Zdravotnická záchranná služba
Středočeského kraje
Vančurova 1544, Kladno 272 01

 
Ředitelství PO-PÁ 7:00-15:30
Tel: 312 256 601
Fax: 312 256 610
E-mail: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.
ID DS: wmjmahj
 
Dokumenty v elektronické podobě příjímáme v těchto formátech: PDF, DOC, XLS do velikosti 10MB