Novinky

Středočeští záchranáři se umístili v první desítce náročné Rallye Rejvíz

33527151 1661751730582837 447645599240552448 n

 

 

 

 

 


Od 23. do 27. května probíhal na Šumpersku v Koutech nad Desnou další, již 22. ročník mezinárodní záchranářské soutěže Rallye Rejvíz. Každoročně se v tomto termínu vždy začnou v okolí Hotelu Dlouhé Stráně množit sanitní vozy ze všech koutů Čech i ze zahraničí, do dálky se nese jejich houkání a v krajině se míhají různobarevné uniformy záchranářů z celého světa. Tento ročník byl věnován památce jednoho ze zakladatelů soutěže a někdejšího ředitele Záchranné služby v Jeseníku, lékaře Jiřího Stani, který letos v dubnu podlehl dlouhé nemoci.

Na letošní ročník přijelo téměř osmdesát lékařských či nelékařských záchranářských týmů ze čtrnácti zemí a tří světových kontinentů. Mezi posádkami rychlé zdravotnické pomoci se v národní části vedlo nejlépe zdravotníkům ze Zdravotnické záchranné služby Moravskoslezského kraje. V národní soutěži posádek rychlé lékařské pomoci (lékař, sestra nebo záchranář a řidič) ve standardním složení zvítězil jihomoravský tým Donera. V první desítce se umístily i naše posádky z Rakovníka (6. místo) a Benešova (7. místo).

Rallye Rejvíz je velmi náročnou soutěží. Plnění úkolů vypadá přesně jako výjezd záchranky a zraněné nebo nemocné věrohodně hrají namaskovaní figuranti. Organizátoři a autoři soutěžních úkolů kladou důraz na opravdovost. Téměř všechny připravené úkoly mají svůj základ ve skutečných výjezdech záchranné služby. Jedná se o fyzicky, vědomostně, diagnosticky náročné, nevšední, ale i kuriózní zásahy.

V letošním roce čekalo soutěžící deset denních a dva noční odborné úkoly z urgentní medicíny, při jejichž plnění museli postupovat jako při reálném výjezdu zdravotnické záchranné služby. Na všech těchto stanovištích museli správně na místě události vyhodnotit situaci a zvolit odpovídající pracovní postup, vyšetřit a ošetřit postižené, stanovit pracovní a diferenciální diagnózu, zahájit léčbu, určit správné směrování pacienta do zdravotnického zařízení a případné další kroky a také v případě, že je nutná hospitalizace, stanovit správný způsob transportu.  

Zdravotníci si museli poradit například s krizovou intervencí u rodiny po narození mrtvého dítěte, s pacienty s život ohrožujícím krvácením, poradit si s psychicky nemocným mužem, který při zásahu na nepřístupném místě vážně poraní jednoho z členů soutěžícího týmu, dále je zaměstnali pacienti otráveni oxidem uhelnatým či dva pacienti po zavalení zeminou.
Velmi důležitou částí soutěže byla součinnostní spolupráce se složkami integrovaného záchranného systému, ve které se spojila záchranářská část se soutěží hlídek Policie České republiky. Rozhodčími v této policejní části Rallye Rejvíz byli policisté a hodnotili schopnost zasahujících zorientovat se v krizové situaci, kdy je potřeba dostatečně rychle eliminovat nebezpečného útočníka a celkový postup policistů.

Přínosem soutěže je především výměna zkušeností mezi pracovníky záchranných služeb z různých zemí a částí České republiky. Tato setkání dávají možnost sdílet pohledy na jednotlivá pracoviště záchranek a jejich spolupráci, kdy třeba dispečeři operačních středisek mohou přiblížit svou práci a její náročnost záchranářům „z terénu“. Jednu z takových přenášek vedla i operátorka středočeské záchranky Martina Perná, která posluchačům nastínila význam a fungování operačního střediska a promluvila o náročnosti práce operátorky, o zpracování tísňové výzvy, nebo o třídění pacientů.

 

 

 
Call centrum
800 888 155
email: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.
sms: 720 002 655
 

DŮLEŽITÁ ČÍSLA

Policie 158
Záchranná služba 155
Hasiči 150
 

 

KONTAKT

Výhradní kontakty zaručující doručení informací a dokumentů do ZZS Středočeského kraje:

Zdravotnická záchranná služba
Středočeského kraje
Vančurova 1544, Kladno 272 01

 
Ředitelství PO-PÁ 7:00-15:30
Tel: 312 256 601
Fax: 312 256 610
E-mail: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.
ID DS: wmjmahj
 
Dokumenty v elektronické podobě příjímáme v těchto formátech: PDF, DOC, XLS do velikosti 10MB