Novinky

Záchranáři učí, jak se chovat u dopravní nehody

20180228 182529

 

 

 

 

 

Co dělat v prvních okamžicích po dopravní nehodě, to je tématem nových kurzů, které středočeští záchranáři připravili v rámci vzdělávacího projektu „Učte se od profesionálů“. První zájemci se mohli už 28. února v kladenské posluchárně ČVUT dozvědět o úkonech, které je potřeba udělat do příjezdu profesionálů. Právě tyto okamžiky jsou totiž z hlediska záchrany lidského života klíčové.

Kurzy "Učte se od profesionálů! II. – DOPRAVNÍ NEHODA“ navazují na skončenou úspěšnou první etapu vzdělávacího projektu, která probíhala od října 2014 a středočeští záchranáři v jejím rámci proškolili bezmála 6 tisíc lidí.

Nový tematicky specializovaný kurz první pomoci je šitý na míru přímo řidičům, ale kurzy zaujmou i ostatní, kteří se chtějí seznámit s postupy technické a zdravotnické pomoci při dopravní nehodě. Součástí je i simulovaný nácvik vyproštění zraněného z havarovaného vozidla a ošetření možných zranění nebo simulace postupu při postižení většího počtu osob a neodkladné resuscitace.

Projekt Zdravotnické záchranné služby SČK "Učte se od profesionálů! II. – DOPRAVNÍ NEHODA“ získal záštitu hejtmanky Středočeského kraje Jaroslavy Pokorné Jermanové. „Kraj podobné projekty podporuje, protože mohou vést k záchraně lidských životů. Těší mě zájem veřejnosti o ně,“ uvedla na adresu projektu hejtmanka. Pilotní kurz slavnostně zahájil radní pro oblast bezpečnosti a zdravotnictví Robert Bezděk a ředitel Zdravotnické záchranné služby Středočeského kraje Martin Houdek.
“Přiznávám, že jsem i po těch letech mile překvapen neklesajícím zájmem veřejnosti, která touží po nových vědomostech nebo jen osvěžení svých znalostí. Z praxe víme, jak důležité je rychlé poskytnutí první pomoci, aby měl zraněný šanci na návrat do života. Proto není čas například u těžké dopravní nehody dlouho pátrat v paměti. Navíc i první pomoc má svůj vývoj a pravidla, která platila za dob našeho mládí, už neplatí.” řekl ředitel středočeské záchranky Martin Houdek.

Podstatnou část zájemců o kladenský pilotní kurz tvořili členové Stark Cycling Team, který je jedním z největších amatérských cyklistických týmů v republice, v čele s paralympijským mistrem světa Michalem Starkem, a další výkonnostní, amatérští a hobby cyklisté ze Středočeského kraje z Unie amatérských cyklistů.

„Zásady první pomoci procházejí jako všechny obory lidské činnosti vývojem, proto je nutné své znalosti rozšiřovat. Hodit se mohou skutečně každému z nás. A tím spíš cyklistům a řidičům, kteří se denně pohybují na silnicích a u nichž je riziko nějakého vážnějšího poranění poměrně vysoké,“ řekl radní pro oblast bezpečnosti a zdravotnictví Robert Bezděk a doplnil, že kurzy vedené školiteli středočeské záchranky jsou v rámci celokrajského projektu určeny bezplatně pro širokou veřejnost a každý účastník získá na závěr certifikát o úspěšném absolvování kurzu.

 
Call centrum
800 888 155
email: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.
sms: 720 002 655
 

DŮLEŽITÁ ČÍSLA

Policie 158
Záchranná služba 155
Hasiči 150
 

 

KONTAKT

Výhradní kontakty zaručující doručení informací a dokumentů do ZZS Středočeského kraje:

Zdravotnická záchranná služba
Středočeského kraje
Vančurova 1544, Kladno 272 01

 
Ředitelství PO-PÁ 7:00-15:30
Tel: 312 256 601
Fax: 312 256 610
E-mail: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.
ID DS: wmjmahj
 
Dokumenty v elektronické podobě příjímáme v těchto formátech: PDF, DOC, XLS do velikosti 10MB