Novinky

 Záchranáři se školili v poskytování psychické pomoci při zásazích

IMG 1774 IMG 1776BN konference IZS Martinové Houdek a KupkaBN konference IZS 10

 

 

 

 

Pracovníci Zdravotnické záchranné služby Středočeského kraje a Hasičského záchranného systému Středočeského kraje dnes v Benešově řešili poskytování první psychické pomoci osobám zasaženým kritickou událostí. Konala se tam odborná konference nazvaná Psychosociální aspekty složek IZS.

Cílem setkání bylo předávání zkušeností ze zásahů mezi jednotlivými týmy, zlepšení koordinace při poskytování psychické pomoci v terénu (vyrozumění interventů o události, aktivace systému, logistika, dostupnost) a prevence syndromu vyhoření. „Do oblasti kritických událostí patří situace, které jsou emocionálně velmi silné, zasažený není schopen je zvládnout v danou chvíli sám. Jde také o osoby ze zranitelných skupin, jako jsou staří nebo osamělí lidé, děti, kulturní a etnické menšiny, lidé s chronickým duševním onemocněním nebo osoby v kolektivních zařízeních, proto poskytování této pomoci je z mého pohledu velmi důležité,“ řekla v úvodu konference hejtmanka Jaroslava Pokorná Jermanová.

V Benešově se sešli krizoví interventi z řad středočeských záchranářů, členové posttraumatického týmu krajských hasičů a psychologové Policie ČR. Debaty se účastnil také Martin Kupka, náměstek pro oblast zdravotnictví, který vyzdvihl potřebnost této pomoci: „Jen v roce 2016 poskytli krajští záchranáři psychickou podporu v 50 případech více než 150 lidem. Ve 33 případech směřovala ta stejná pomoc samotným záchranářům.“

Jestli budou lidé potřebovat psychickou intervenci, se záchranáři snaží určit hned na samém počátku zásahu. Pomáhají osobám přijmout událost a nastartovat proces postupného vyrovnání se s nepříjemnou událostí. „Středočeská záchranná služba se psychosociální oblasti věnuje již řadu let. Byla jednou z prvních, která zavedla systém podpory i pro zaměstnance,“ doplnil Martin Houdek, ředitel ZZS Středočeského kraje. Z jeho pohledu je odborná konference velmi přínosná. Zejména proto, že si její účastníci vysvětlují i organizační odlišnosti, což jim umožní lépe pochopit zásady další vzájemné spolupráce.

FOTO: Radek Benda a Zdeněk Kellner

 
Call centrum
800 888 155
email: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.
sms: 720 002 655
 

DŮLEŽITÁ ČÍSLA

Policie 158
Záchranná služba 155
Hasiči 150
 

 

KONTAKT

Výhradní kontakty zaručující doručení informací a dokumentů do ZZS Středočeského kraje:

Zdravotnická záchranná služba
Středočeského kraje
Vančurova 1544, Kladno 272 01

 
Ředitelství PO-PÁ 7:00-15:30
Tel: 312 256 601
Fax: 312 256 610
E-mail: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.
ID DS: wmjmahj
 
Dokumenty v elektronické podobě příjímáme v těchto formátech: PDF, DOC, XLS do velikosti 10MB