Novinky

 Tři nové vozy a mobilní operační středisko posílí vozový park středočeských záchranářů

DSC 0814DSC 0827DSC 0854DSC 0783

 

 

 

 

Zdravotnická záchranná služba Středočeského kraje získala tři nové upravené automobily Škoda Yeti, jejichž vnitřní vybavení bylo přizpůsobeno potřebám přednemocniční neodkladné péče. K symbolickému předání klíčů došlo 9. února 2017, kdy je z rukou hejtmanky Středočeského kraje Jaroslavy Pokorné Jermanové a náměstka pro oblast zdravotnictví Martina Kupky převzal ředitel středočeské záchranky Martin Houdek. „Nové vozy posílí systém péče v modelu rendez-vous ve Středočeském kraji a přispějí k dalšímu zkvalitnění služeb, které v rámci přednemocniční neodkladné péče poskytuje pacientům záchranná služba. Dobrou zprávou pro nás je i to, že ve výběrovém řízení uspěla se svými vozy firma Škoda, která patří do našeho kraje,“ řekla hejtmanka Jaroslava Pokorná Jermanová.

Vozidla Škoda Yeti budou sloužit na výjezdových základnách záchranné služby v Mladé Boleslavi, Vlašimi a v Brandýse nad Labem. Pořízena byla za necelých 2,7 milionů korun z prostředků fondu zábrany škod České kanceláře pojistitelů. Ten přispěl i na nákup 332 ks zimních a 332 ks letních pneumatik pro sanitní vozy.

„Systém rendez-vous (RV) úspěšně používá středočeská záchranka již několik let plošně v celém kraji. Tento způsob je flexibilnější a dovolí dispečinku lékaře v terénu mnohem účelněji využívat, protože lékař na místě pacienta ošetří, podle zdravotního stavu ho buď následně ponechá na místě, nebo předá posádce sanitního vozu k transportu do nemocnice. V případě závažného ohrožení zdraví však lékař pacienta doprovází až do zdravotnického zařízení,“ poukázal na hlavní výhody systému RV náměstek pro oblast zdravotnictví Martin Kupka.  

„Když lékař ve voze rendez-vous není vázán na velkou sanitku, zvládne během své služby poskytnout přednemocniční péči většímu počtu pacientů. V řadě případů totiž lékař není zapotřebí k následnému transportu pacienta do nemocnice,“ přidal zkušenosti z terénu ředitel středočeské záchranky Martin Houdek. V roce 2016 ve Středočeském kraji zasahovaly vozy RV u zhruba 25 tisíc případů a při cestě k těmto zásahům najely přes 551 312 kilometrů.

Klíčky od nových vozů převzal ředitel záchranky společně s dalším speciálním klíčem od unikátního mobilního operačního střediska (MOS). Vozidlo, které si se zájmem vedení kraje prohlédlo, je vybaveno dvěma operátorskými pracovišti. Kromě nich a související technologie je součástí vozidla i nezbytné provozní zázemí pro operátory a štáb – toaleta, sprcha, zásobník na pitnou vodu, kuchyňský kout, lůžková část a zasedací část vozu. Mobilní operační středisko bude sloužit v případě krizových situací v místech s větším počtem zraněných. Vybavení vozu umožní operativně řídit práci záchranářů a zároveň u zásahů, které si vyžádají delší dobu, poskytne nezbytné zázemí samotným zdravotníkům.

„Náklady na pořízení mobilního operačního střediska dosáhly částky zhruba 3,3 milionů korun, přičemž necelé 2,4 miliony Kč byly hrazeny z dotace Ministerstva zdravotnictví a zbytek z celkové částky byl hrazen z krajských peněz prostřednictvím investičního fondu Zdravotnické záchranné služby Středočeského kraje,“ upřesnil náměstek M. Kupka.

 
Call centrum
800 888 155
email: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.
sms: 720 002 655
 

DŮLEŽITÁ ČÍSLA

Policie 158
Záchranná služba 155
Hasiči 150
 

 

KONTAKT

Výhradní kontakty zaručující doručení informací a dokumentů do ZZS Středočeského kraje:

Zdravotnická záchranná služba
Středočeského kraje
Vančurova 1544, Kladno 272 01

 
Ředitelství PO-PÁ 7:00-15:30
Tel: 312 256 601
Fax: 312 256 610
E-mail: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.
ID DS: wmjmahj
 
Dokumenty v elektronické podobě příjímáme v těchto formátech: PDF, DOC, XLS do velikosti 10MB