Novinky

Silvestr prověřil práci záchranářů měrou vrchovatou

 

Jako každý rok i letošní oslavy příchodu nového roku prověřily připravenost středočeských záchranářů měrou vrchovatou. A to přesto, že jsme nakonec zaznamenali snížení počtu výjezdů, když minulý rok vyjely posádky na pomoc obyvatelům Středočeského kraje 220krát a za letošní noční dvanáctihodinovou směnu 176krát. Zdravotnické operační středisko ale letos přijalo 640 hovorů (vloni to bylo 462).

Lidé se tradičně oddávali více či méně hojné konzumaci alkoholu, což v mnohých případech ztěžovalo operátorům samotnou komunikaci s volajícími a záchranářům poskytnutí péče na místě událostí. Při oslavách to někteří skutečně přehnali a při ztrátě koordinace a špatném odhadu situace si způsobili různá zranění pádem či od střepů lahví a sklenic. Stalo se tak v 38 případech. Až do stavu bezvědomí se letos propilo 10 osob, jejichž stav si vyžádal intenzivní lékařskou péči. A i tuto silvestrovskou noc se stalo, že se oslava mnohde vymknula kontrole a změnila se spíš v oslavu agrese, a tak záchranáři museli vyjet na pomoc 13 napadeným.

Středočeská záchranka na silvestrovskou noc posílila tým operátorů tísňové linky 155 o dvě pracovní síly, takže celou noční směnu bylo v kladenské centrále ZZS SČK/zdravotnickém operačním středisku ZZS SČK 8 call-takerů a 2 dispečeři, kteří tzv. vodí sanitky.

Hned na začátku své směny vyjížděli kutnohorští záchranáři na pomoc muži, který byl po požití velkého množství alkoholu v bezvědomí. Do příjezdu posádky byl volající dispečerem instruován v poskytování první pomoci. Poté záchranáři muži poskytli odborné ošetření na místě, přepravili ho do kutnohorské nemocnice a předali do péče tamních lékařů.

Na Benešovsku mladá dívka včas neodhodila petardu a ta ji výbuchem zranila na ruce. Slečna si záchranářům stěžovala na necitlivost prstu. Pacientka byla po ošetření transportována do benešovské nemocnice na oddělení chirurgie.

 Další „silvestrovské“ zranění bylo po 22. hodině způsobeno nadměrným požitím alkoholu a dokonce drog. Na Kladensku si intoxikovaný muž způsobil pádem poranění hlavy, kvůli kterému musel být záchranáři ošetřen a přepraven do slánské nemocnice.

Na Příbramsku byl mladý muž před půlnocí zasažen petardou do oka. Rozhodl se však, že převoz do zdravotnického zařízení si zajistí sám se svými přáteli/rodinou. Po poučení byl tedy na vlastní žádost ponechán na místě.

K dalšímu poranění rachejtlí došlo na Rakovnicku, když mladšímu muži svým výbuchem způsobila poranění prstů horní končetiny. Posádka muže po poskytnutí přednemocniční péče převezla do rakovnické nemocnice na oddělení chirurgie.

Na Praze-východ bylo pár minut po půlnoci rachejtlí popáleno dítě. Chlapec měl popálené předloktí (1.-2. stupeň) a po ošetření ho posádka předala kolegům z vinohradské nemocnice v Praze.

S postupujícím časem a vyšší hladinou alkoholu v krvi docházelo k různým rvačkám hostů restauračních zařízení. Na Praze-východ tak při jedné z ručních výměn názorů došlo ke zranění muže. Tomu bylo ošetřeno tržné poranění a poté byl přepraven do zdravotnického zařízení.

Mladistvý těžce intoxikovaný alkoholem na Praze-západ nebyl schopný žádných reakcí, žádné komunikace se svým okolím a ani záchranáři. Ve stavu takřka bezvědomí byl posádkou zajištěn a přepraven na JIP krčské nemocnice.

Tradičně alkohol nejen v krvi pacientů komplikoval samotné zásahy, kdy udílené „chytré“ rady od alkoholem posilněných svědků události končily třeba i verbálním napadením posádek.

 
Úspěšný vstup do roku 2017!

 
Call centrum
800 888 155
email: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.
sms: 720 002 655
 

DŮLEŽITÁ ČÍSLA

Policie 158
Záchranná služba 155
Hasiči 150
 

 

KONTAKT

Výhradní kontakty zaručující doručení informací a dokumentů do ZZS Středočeského kraje:

Zdravotnická záchranná služba
Středočeského kraje
Vančurova 1544, Kladno 272 01

 
Ředitelství PO-PÁ 7:00-15:30
Tel: 312 256 601
Fax: 312 256 610
E-mail: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.
ID DS: wmjmahj
 
Dokumenty v elektronické podobě příjímáme v těchto formátech: PDF, DOC, XLS do velikosti 10MB