Novinky

Středočeský kraj pořídí 25 kusů automatických externích defibrilátorů, které mohou zachránit život

 

Středočeský kraj chce za částku 1 milion korun realizovat první etapu krajského projektu na zavedení a rozšíření přístrojů pro automatickou externí defibrilaci. Za tyto peníze nakoupí Zdravotnická záchranná služba (ZZS) Středočeského kraje přibližně 25 kusů automatických externích defibrilátorů (AED) včetně kyslíkového zdroje. Tyto přístroje umožní laické veřejnosti poskytnout účinnou první pomoc lidem, kteří se ocitnou v ohrožení života vlivem zástavy srdce. Podle odborníků s každou minutou zpožděné defibrilace klesá naděje na přežití pacienta přibližně o 7-10 procent. Záměr již podpořila bezpečnostní komise kraje.

„Naším cílem je umístit AED přístroje tam, kde jednak může u lidí častěji dojít ke kolapsovému stavu a zároveň v místě, které je pro rychlou zdravotnickou pomoc hůře dostupné,“ vysvětlil hejtman Josef Řihák, který s nápadem pořídit externí defibrilátory pro Středočeský kraj přišel. „Podobné přístroje jsme pořídili i v Příbrami. Strážníci Městské policie Příbram krátce poté, co přístroj dostali do užívání, s jeho pomocí zachránili život občana, který zkolaboval při Prokopské pouti. Přístroje jsme v Příbrami umístili na sportovištích, v domovech seniorů, mají jej k dispozici i dobrovolní hasiči a hlídka Policie ČR. Podobný systém distribuce AED přístrojů chceme realizovat i ve středních Čechách,“ doplnil hejtman Josef Řihák.

Středočeský kraj ve spolupráci se ZZS Středočeského kraje nyní vytipuje vhodná místa a subjekty pro umístění externích defibrilátorů a provede i proškolení uživatelů v postupech neodkladné resuscitace právě s využitím AED přístrojů.

„Automatické defibrilátory jsou zkonstruovány tak, aby je mohl co nejjednodušeji použít každý nekvalifikovaný zachránce. Přístroje jsou hlasité, jednoduché a srozumitelně dávají jejich uživatelům pokyny k provádění resuscitace,“ vysvětlil způsob použití přístroje hejtman Středočeského kraje Josef Řihák.

„Podmínkou úspěšné realizace projektu je spolupráce Zdravotnické záchranné služby Středočeského kraje s dalšími složkami integrovaného záchranného systému. Především s městskou a obecní policií, hasiči a dalšími subjekty, které budou vybaveny AED přístroji na území Středočeského kraje. Významnou roli též sehrává zdravotnické operační středisko záchranné služby, které v okamžiku přijetí tísňové výzvy charakteru náhlé zástavy oběhu vedle vyslání výjezdové skupiny také informuje nejbližší dostupné subjekty vybavené AED. Za účelem jejich kontaktování ze strany operátorů tísňové linky je proto nedílnou součástí projektu vytvoření, zpřístupnění a průběžná aktualizace databáze všech subjektů vybavených AED,“ popsal využití přístrojů v záchranářské praxi ředitel ZZS Středočeského kraje Martin Houdek.

 
Call centrum
800 888 155
email: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.
sms: 720 002 655
 

DŮLEŽITÁ ČÍSLA

Policie 158
Záchranná služba 155
Hasiči 150
 

 

KONTAKT

Výhradní kontakty zaručující doručení informací a dokumentů do ZZS Středočeského kraje:

Zdravotnická záchranná služba
Středočeského kraje
Vančurova 1544, Kladno 272 01

 
Ředitelství PO-PÁ 7:00-15:30
Tel: 312 256 601
Fax: 312 256 610
E-mail: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.
ID DS: wmjmahj
 
Dokumenty v elektronické podobě příjímáme v těchto formátech: PDF, DOC, XLS do velikosti 10MB