Novinky

Společný provoz středočeské a pražské letecké záchranné služby zrychlil záchranářům cestu k lidem v nouzi

NUM 2712

 

 

 

 

Jak funguje společná letecká záchranná služba Prahy a Středočeského kraje? O tom se přišli přesvědčit primátorka hlavního města Prahy Adriana Krnáčová a hejtman Středočeského kraje Miloš Petera. Oba společně ve středu 27. dubna 2016 navštívili sídlo letecké záchranky na letišti Václava Havla v Praze-Ruzyni. „Od letošního dubna na základě smlouvy, kterou jsem s paní primátorkou podepsal, provozujeme leteckou záchrannou službu společně. Středočeský kraj hradí polovinu nákladů. Počítáme s tím, že provoz Zdravotnické záchranné služby Středočeského kraje se zvýší až o několik milionů korun. Jsme připraveni tyto navýšené náklady zaplatit,“ říká hejtman Miloš Petera. Samotný provoz vrtulníku hradí na základě smlouvy s provozovatelem Ministerstvo zdravotnictví.

Na letištní ploše stojí připravené vrtulníky značek Bell a Eurocopter, které jsou schopné v krátké době přiletět na kterékoliv místo v Praze a ve středních Čechách. V pohotovosti jsou rovněž piloti a zdravotničtí záchranáři, kteří mají v helikoptérách k dispozici špičkové lékařské vybavení. „Vloni letecká záchranka startovala z pražského stanoviště celkem k 522 případům. Nejčastěji letečtí záchranáři zasahovali při dopravních nehodách. Zraněným na středočeských a pražských silnicích jsme vloni pomáhali více než 300 krát,“ vysvětlil ředitel středočeské záchranky Martin Houdek, který zároveň dodal, že o dohodu se pokoušely středočeská a pražská záchranka již několik let, ale teprve se změnou vedení pražské záchranky se podařilo vzájemnou smlouvu o spolupráci realizovat.

„To, že nyní provozujeme leteckou záchrannou službu společně, nesmírně zrychlilo poskytování pomoci. Doposud středočeští operátoři museli nejprve volat na pražský dispečink, tam se spojili s letištěm, a pak volali zpět. Nyní odpadla zbytečná, až několikaminutová prodleva. Naši záchranáři tak získali tolik potřebný čas, který může rozhodovat o životě zraněných,“ doplnil hejtman Miloš Petera.

 
Call centrum
800 888 155
email: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.
sms: 720 002 655
 

DŮLEŽITÁ ČÍSLA

Policie 158
Záchranná služba 155
Hasiči 150
 

 

KONTAKT

Výhradní kontakty zaručující doručení informací a dokumentů do ZZS Středočeského kraje:

Zdravotnická záchranná služba
Středočeského kraje
Vančurova 1544, Kladno 272 01

 
Ředitelství PO-PÁ 7:00-15:30
Tel: 312 256 601
Fax: 312 256 610
E-mail: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.
ID DS: wmjmahj
 
Dokumenty v elektronické podobě příjímáme v těchto formátech: PDF, DOC, XLS do velikosti 10MB