Novinky

Tři nové vozy posílí vozový park středočeských záchranářů

NUM 4098 NUM 4013NUM 4030

Zdravotnická záchranná služba Středočeského kraje má od středy 6. dubna tři nové upravené automobily Škoda Yeti, jejichž vnitřní vybavení bylo přizpůsobeno potřebám přednemocniční neodkladné péče. „Tyto vozy posílí systém péče v modelu rendez-vous ve Středočeském kraji a přispějí k dalšímu zkvalitnění služeb, které v rámci přednemocniční neodkladné péče záchranná služba poskytuje pacientům. Sloužit budou na výjezdových základnách záchranné služby v obcích Zbraslavice, Hostivice a v Kolíně,“ uvedl středočeský hejtman Miloš Petera při symbolickém předání klíčů od těchto vozů řediteli Zdravotnické záchranné služby SČK Martinu Houdkovi.Středočeské záchrance se díky významné podpoře vedení Středočeského kraje daří systém rendez-vous zavádět již několik let plošně v celém kraji. Zřizováním těchto výjezdových skupin má záchranka možnost účelněji využívat lékaře v terénu. „Systém přednemocniční neodkladné péče se použitím setkávacího systému stává flexibilnějším, protože lékař není vázán na velký sanitní vůz a v případě potřeby může po ošetření pacienta ihned odjet k dalšímu zásahu,“ vysvětlila radní pro oblast zdravotnictví Jiřina Fialová.

Název vznikl z francouzského výrazu rendez-vous a znamená schůzku nebo dát si rande.  Podstatou je hustá síť výjezdových stanovišť velkých sanitních vozů rychlé zdravotnické pomoci (RZP) a „malých vozů“ rendes-vous (RV). V prvním případě tvoří posádku záchranář a řidič-záchranář a ve druhém řidič-záchranář a lékař. Podle charakteru obtíží pacienta operátorka tísňové linky 155 vysílá vůz RV, RZP nebo oba najednou, a to ze stejných nebo z různých výjezdových základen.

Lékař na místě pacienta vyšetří a ošetří, podle zdravotního stavu může následně pacienta ponechat na místě, nebo ho předat posádce sanitního vozu k transportu do nemocnice. V případě závažného ohrožení zdraví pacienta ho však lékař doprovází až do zdravotnického zařízení.

„Díky tomu, že lékař ve voze rendez-vous není vázán na velkou sanitku, stihne během své služby poskytnout přednemocniční péči většímu počtu pacientů než v klasickém sanitním voze. V drtivé většině případů totiž lékař není zapotřebí k samotnému transportu pacienta do zdravotnického zařízení. Další výhodou je, že tento systém umožňuje spolupráci dvou posádek na místě události, což je zvlášť vhodné při komplikovaných stavech, při dopravních nehodách s více zraněnými nebo při resuscitacích,“ vysvětlil ředitel středočeské záchranky Martin Houdek. V loňském roce ve Středočeském kraji zasahovaly vozy RV u 25 648 případů a tento počet každým rokem stoupá.

Náměstek hejtmana pro oblast regionálního rozvoje Karel Horčička je navíc potěšen, že se jedná právě o vozy Škoda Yeti. „Jsem rád, že ve výběrovém řízení uspěla firma Škoda, která patří do našeho kraje.“

 
Call centrum
800 888 155
email: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.
sms: 720 002 655
 

DŮLEŽITÁ ČÍSLA

Policie 158
Záchranná služba 155
Hasiči 150
 

 

KONTAKT

Výhradní kontakty zaručující doručení informací a dokumentů do ZZS Středočeského kraje:

Zdravotnická záchranná služba
Středočeského kraje
Vančurova 1544, Kladno 272 01

 
Ředitelství PO-PÁ 7:00-15:30
Tel: 312 256 601
Fax: 312 256 610
E-mail: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.
ID DS: wmjmahj
 
Dokumenty v elektronické podobě příjímáme v těchto formátech: PDF, DOC, XLS do velikosti 10MB