Novinky

Letecká nehoda 2015

Cviceni 004Cviceni 014Cviceni 016Cviceni 019

 

 

 

 

Nehoda dvou dopravních letadel byla námětem taktického cvičení složek Integrovaného záchranného systému, které se 1. října 2015 za účasti Karla Horčičky, náměstka hejtmana Středočeského kraje a náměstka primátora města Mladá Boleslav Michala Kopala a před zraky odborné veřejnosti uskutečnilo na letišti v Mladé Boleslavi pod názvem „Letecká nehoda 2015“.

V 11:00 došlo k simulované letecké nehodě, kdy jedno z letadel bylo z důvodu vážné poruchy nuceno nouzově přistát na nejbližším možném letišti. Bohužel přistávací manévr kapitán letadla nezvládl a vlivem technického stavu letadla a nepříznivých klimatických podmínek došlo ke střetu s dalším letadlem připravujícího se na svůj vzlet. Důsledkem tohoto střetu se na místě události nacházelo 60 raněných. Hlavním cílem tohoto cvičení bylo nacvičit spolupráci zapojených složek při obdobné události a především zdokonalit zásah s velkým množstvím raněných.

Operační střediska složek IZS vyslala ihned po přijetí zprávy na místo události své síly a prostředky, které se okamžitě zapojily do záchrany 60 pasažérů. Velitel zásahu zřídil štáb velitele zásahu a rozhodl o rozdělení místa události na sektory. Především ve spolupráci se Zdravotnickou záchrannou službou bylo provedeno třídění raněných dle charakteru a závažnosti poranění. Ranění byli po neodkladné péči převezeni z místa události do Oblastní nemocnice v Mladé Boleslavi, kde pokračovala druhá část tohoto cvičení. Vedení nemocnice plánovalo prověřit aktivaci traumatologického plánu, kterým připravuje pracoviště k ošetření většího množství raněných osob. Z celkového počtu 60 raněných, které se v době střetu nacházely v obou letadlech, utrpělo 10 osob zranění neslučitelná se životem, 40 osob utrpělo různě těžká zranění a 10 osob bylo raněno lehce, včetně posttraumatické stresové reakce.

Při mimořádných událostech, kde se na místě nachází velké množství raněných, je nezbytné provést rychlé zatřídění, které efektivně zkrátí dobu předání raněných osob do odpovídajícího zdravotnického zařízení. Toho lze dosáhnout na základě metody START. Pomocí barev (zelená, červená, žlutá a černá) lze osoby zatřídit dle závažnosti poranění, tím se zajistí akutní zdravotnická péče.

Na taktickém cvičení se podílelo více jak 130 zasahujících osob přímo na místě cvičení, dalších několik desítek osob v Oblastní nemocnici v Mladé Boleslavi a na operačních střediscích zúčastněných složek včetně Řízení letového provozu ČR. Do zásahu se zapojily následující složky a instituce veřejné správy: Hasičský záchranný sbor Středočeského kraje a jednotky Hasičský záchranný sbor podniku Škoda Auto a.s., jednotky sborů dobrovolných hasičů obcí Středočeského kraje, Zdravotnická záchranná služba Středočeského kraje, Policie České republiky, Městská policie Mladá Boleslav, Oblastní nemocnice Mladá Boleslav a.s., Oblastní středisko Řízení letového provozu ČR, Záchranné koordinační středisko Praha, 24. Základna dopravního letectva a v neposlední řadě statutární město Mladá Boleslav.

 
Call centrum
800 888 155
email: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.
sms: 720 002 655
 

DŮLEŽITÁ ČÍSLA

Policie 158
Záchranná služba 155
Hasiči 150
 

 

KONTAKT

Výhradní kontakty zaručující doručení informací a dokumentů do ZZS Středočeského kraje:

Zdravotnická záchranná služba
Středočeského kraje
Vančurova 1544, Kladno 272 01

 
Ředitelství PO-PÁ 7:00-15:30
Tel: 312 256 601
Fax: 312 256 610
E-mail: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.
ID DS: wmjmahj
 
Dokumenty v elektronické podobě příjímáme v těchto formátech: PDF, DOC, XLS do velikosti 10MB