Novinky

Rallye Rejvíz 2015

BenešovBenešov - úloha kámenBenešov - úloha mimoňKouty nad DesnouKouty nad Desnou 2Mělnický týmMělníkPříprava na spanilou jízduVyhlašování výsledkůVítězové mezinárodní soutěže

Od 27. do 31 května probíhal na Šumpersku v Koutech nad Desnou další, již devatenáctý, ročník mezinárodní záchranářské soutěže Rallye Rejvíz. Každoročně se v tomto termínu začnou v okolí Hotelu Dlouhé Stráně množit sanitní vozy ze všech koutů Čech i ze zahraničí, do dálky se nese jejich houkání a v krajině se míhají různobarevné uniformy záchranářů z celého světa.

Ze středočeské záchranné služby se Rejvízu zúčastnily tři soutěžní posádky ze Zdib, Mělníka a Benešova. Na letošní ročník přijelo téměř devadesát lékařských či nelékařských záchranářských týmů. Nechyběly týmy z Čech, Slovenska, Kanady, USA, Japonska, Velké Británie, Řecka, Slovinska, Rakouska, Německa, Irska, Švýcarska, Estonska, Polska, Maďarska a Nového Zélandu.

Rallye Rejvíz je velmi náročnou soutěží. Plnění úkolů vypadá přesně jako výjezd záchranky a zraněné nebo nemocné věrohodně hrají namaskovaní figuranti. Organizátoři a autoři soutěžních úkolů kladou důraz na opravdovost. Téměř všechny připravené úkoly mají svůj základ ve skutečných výjezdech záchranné služby. Jedná se o fyzicky, vědomostně, diagnosticky náročné, nevšední, ale i kuriózní zásahy. Čtvrtečním ránem začala posádkám náročná 24hodinová směna během která zažily více než deset zásahů.

Nejlépe si v soutěži vedly týmy z Košic, Maďarska a Kanady. V první desítce se z našich záchranářů umístily posádky z Benešova a Mělníka. Benešovští záchranáři se umístili v národní soutěži lékařských posádek na 5. místě a jejich mělničtí kolegové v mezinárodní kategorii lékařských posádek na 8. místě. Záchranáři ze Zdib v konkurenci národní soutěže týmů bez lékaře skončili na 14. místě.  

Rallye Rejvíz je mezinárodní, odborná a vysoce uznávaná soutěž záchranných služeb. O účast je vždy velký zájem a umístit se na předních příčkách nebo v první desítce je prestižní záležitostí. Přínosem soutěže je především výměna zkušeností mezi pracovníky záchranných služeb z různých zemí a částí České republiky.

Úkoly pod lupou

Organizátoři, rozhodčí a figuranti, mezi kterými také měli středočeští záchranáři a dispečeři nemalé zastoupení, si pro soutěžící připravili náročné úkoly. Nechybělo oživování novorozence, hromadné neštěstí, spolupráce záchranářů se zásahovou jednotkou Policie ČR, ošetřování těžce zraněného muže po pádu z kola, diagnostika pacienta ve stresujících podmínkách, ošetřování zraněných po pádu stromu nebo diagnostika cévní mozkové příhody. Názvy úloh o jejich náročnosti nebo dramatičnosti však vůbec nic nevypovídají.

Narozeniny – v tomto nočním soutěžním úkolu se pořadatelům podařila velká věc, skloubit práci prvního týmu záchranné služby na místě hromadného neštěstí s oficiálním cvičením Police ČR. Téma úkolu bylo jednoznačnou reakcí na nedávnou tragické události u nás i ve světě. Jednalo se o střelce na narozeninové oslavě, na místě bylo velké množství postřelených osob, část z nich byla těžce zraněná. Záchranáři si vyzkoušeli práci první zdravotnické posádky na místě neštěstí. Ta byla přivolána ke zraněným ve chvíli, kdy policie zneškodnila útočníka a vyhodnotila místo zásahu jako bezpečné. Když záchranáři přijeli na místo, z tmavé budovy se ozývalo volání o pomoc. Úkolem zasahujících záchranářů bylo provést třídění zraněných s ohledem na prioritu ošetření a transport do nemocnice.

Školní brašna – záchranáři vyjeli do základní školy v učiteli který zakopl o školní brašnu, zůstal ležet na zemi a nehýbal se. Týmy měly odhalit, že se jedná o diabetika s hypoglykémií pod vlivem alkoholu, zahájit vhodnou léčbu a zároveň zvládnout a uhlídat figuranty v podobě neposedných dětí – žáků ve třídě. Nepozorným záchranářům děti během chvilky zvládly rozebrat a odnést celé vybavení. Důležitá byla komunikace s dětmi, která byla součástí hodnocení úkolu.

Kámen – záchranáři vyjeli na základě volání ženy, která záchranářům sdělila, že její manžel má z ničeho nic nesnesitelné bolesti v zádech. Soutěžní týmy měly odhalit ledvinovou koliku, což nebylo nic náročného, ale po podání léků na bolest, dostal muž prudkou alergickou reakci. Cílem bylo odhalit aktuální stav pacienta a reagovat další léčbou na alergickou reakci.  Součástí hodnocení úkolu byla i komunikace s figuranty, manželem a manželkou.

Mimoň – Cílem úkolu bylo zjistit, jak posádky zareagují na neočekávaný zásah, když se například vracejí domů ze služby a nemají s sebou žádné zdravotnické vybavení. K záchranářům přiběhla, která na ně naléhala, ať jí jdou pomoci, protože našla zhrouceného muže bez známek života. Na dva záchranáře z týmu na místě čekala laická desetiminutová resuscitace bez možnosti vystřídání. Hodnotila se kvalita srdeční masáže a dýchání z úst do úst.

Prut – Soutěžní tým dostal za úkol převézt do nemocnice z ordinace praktického lékaře muže s vysokým tlakem. Obvodní lékař zaléčil pacienta poměrně vysokou dávkou léků, nechal ho sedět v čekárně a odešel domů. Během hovoru s pacientem, měli záchranáři odhalit začínající cévní mozkovou příhodu, zahájit odpovídající léčbu a směřovat jej na odpovídající pracoviště.

Zlaté sluchátko a MUC

Rallye Rejvíz také již tradičně doplnila soutěž v kategorii mediků MUC, kterou vyhráli studenti Lékařské fakulty Masarykovy univerzity v Brně a také 9. ročník soutěže „Zlaté sluchátko“, určené náročné práci dispečerů zdravotnických operačních středisek tísňové linky 155. V dispečerské soutěži si na vítěznou „bednu“ vystoupil František Němec z týmu Zdravotnické záchranné služby Ústeckého kraje.

Dispečeři řešily úkoly zaměřené na poskytnutí první pomoci po telefonu, komunikaci nebo operační řízení ve stresové situaci při simulaci přetíženého provozu operačního střediska. Zajímavým úkolem pro dispečery byla část s názvem „Padavka“ - cyklista po pádu z kola s úrazem páteře byl při vědomí, ale nemohl mluvit a dýchat. Cílem soutěžících dispečerů bylo po telefonu odhalit diagnózu a navádět volajícího k jediné správné první pomoci, která byla v tomto případě umělé dýchání, bez srdeční masáže.

Slavnostní zakončení Rallye Rejvíz

Velkolepým zakončením celé soutěže byla tradiční spanilá jízda sanitních vozů. Pohled na stovku sanitek, které najednou zapnou majáky, je opravdu zážitkem kolosálních rozměrů, na které se sjíždějí diváci z celého Šumperska a Jesenicka.

 
Call centrum
800 888 155
email: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.
sms: 720 002 655
 

DŮLEŽITÁ ČÍSLA

Policie 158
Záchranná služba 155
Hasiči 150
 

 

KONTAKT

Výhradní kontakty zaručující doručení informací a dokumentů do ZZS Středočeského kraje:

Zdravotnická záchranná služba
Středočeského kraje
Vančurova 1544, Kladno 272 01

 
Ředitelství PO-PÁ 7:00-15:30
Tel: 312 256 601
Fax: 312 256 610
E-mail: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.
ID DS: wmjmahj
 
Dokumenty v elektronické podobě příjímáme v těchto formátech: PDF, DOC, XLS do velikosti 10MB