Novinky

Cvičení IZS - dopravní nehoda autobusu v blízkosti obce Stašov

 zachranka 0008zachranka 0027zachranka 0028zachranka 0056zachranka 0093zachranka 0110zachranka 0120zachranka 0140zachranka 0141zachranka 0150

FOTO: Jakub Horák

 

Za proměnlivého aprílového počasí se v pátek 3. dubna 2015 uskutečnilo taktické cvičení složek Integrovaného záchranného systému. Námětem cvičení byla dopravní nehoda autobusu a osobního vozidla, kdy po vzájemné kolizi skončila obě vozidla na boku a pro ztížení podmínek pro zasahující záchranáře ještě osobní vozidlo začalo hořet, což bylo simulováno dýmovnicemi. V autobuse cestoval zájezd 30 studentů z ČVUT Kladno, kterým byla velice realisticky namaskována zranění členy Českého červeného kříže. Byla to zranění jako amputace ruky, madlo z autobusu zaražené do břišní dutiny, popáleniny, otevřené zlomeniny apod.

Vzhledem k tomu, že se jednalo o dopravní nehodu s velkým počtem zraněných, neprobíhala na místě cvičení v počáteční fázi standardně poskytovaná první pomoc, ale hasiči měli za úkol co nejrychleji zajistit základní životní funkce cestujících a použít tzv. metodiku třídění raněných START – Snadná Terapie A Rychlé Třídění. Metodika umožňuje bez jakéhokoliv přístrojového vybavení laicky a rychle rozdělit nalezené osoby podle jednoduchých příznaků do čtyř skupin a stanovit tak priority transportu zraněných z havarovaného dopravního prostředku na stanoviště třídění raněných v prostoru pro poskytnutí zdravotní péče, kde jim byla poskytnuta odborná zdravotnická péče záchranáři ze Zdravotnické záchranné služby Středočeského kraje.     

Na místě cvičení byli krizoví interventi středočeské záchranky. Ti poskytli lehce zraněným figurantům posttraumatickou péči.

Pro místo cvičení byla úmyslně vybraná úzká silnice III. třídy mezi obcemi Stašov a Chlustina, šíře vozovky kladla velké nároky na ustavení zasahující techniky za podmínky, aby byl zajištěn plynulý odjezd sanitních vozů se zraněnými figuranty, kteří byli odváženi na Hasičskou zbrojnici do Zdic, kde byl simulován emergency příjem v nemocnici.

Krvavá škola hrou - Záchranáři nacvičovali zásah u velké nehody (Mladá fronta DNES, 4. 4. 2015)
Dva mrtví, čtyři těžce zranění, pět středně těžce zraněných a osm lehce zraněných. Takový je výčet včerejší hrozivě vypadající nehody autobusu. Nebyla skutečná, záchranné sbory kraje totiž nedaleko Stašova na Berounsku trénovaly zásah u těžké nehody. „Celá situace proběhla tak jako při reálné nehodě,“ popsala mluvčí středočeské záchranky Petra Effenbergerová. Záchranáři nemohli zasahovat přímo v autobusu, a tak museli vyčkat, až raněné vyprostí hasiči. Ti měli za úkol co nejrychleji zajistit základní životní funkce cestujících a rozdělit je do skupin podle závažnosti zranění postupem zvaným START – Snadná Terapie A Rychlé Třídění. Ranění potom putovali k týmu záchranářů, který jim poskytl odbornou zdravotnickou pomoc. „Podobná cvičení jsou mimořádně důležitá, pomohou odhalit případné problémy, které by mohly nastat při takto závažné akci,“ vysvětlila Effenbergerová. „Tentokrát jsme zaznamenali jen velmi drobné zádrhely v komunikaci, vše proběhlo perfektně,“ uzavřela.

 

 
Call centrum
800 888 155
email: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.
sms: 720 002 655
 

DŮLEŽITÁ ČÍSLA

Policie 158
Záchranná služba 155
Hasiči 150
 

 

KONTAKT

Výhradní kontakty zaručující doručení informací a dokumentů do ZZS Středočeského kraje:

Zdravotnická záchranná služba
Středočeského kraje
Vančurova 1544, Kladno 272 01

 
Ředitelství PO-PÁ 7:00-15:30
Tel: 312 256 601
Fax: 312 256 610
E-mail: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.
ID DS: wmjmahj
 
Dokumenty v elektronické podobě příjímáme v těchto formátech: PDF, DOC, XLS do velikosti 10MB