Novinky

Středočeští záchranáři vyhráli první místo v soutěži Záchrana 2014

záchrana 14 Kotruszzáchrana 14

Ve dnech 2.–5. října se ve Vysokých Tatrách konalo mezinárodní odborné metodické cvičení složek IZS Záchrana 2014. Již tradičně se cvičení zúčastnila také posádka zdravotnické záchranné služby z Benešova ve složení lékař Pavol Kačenga, záchranář Adam Svoboda a řidič Rudolf Kotek. Cvičení se celkem zúčastnilo 26 záchranářských posádek, z nichž čtyři byly z České Republiky. Dvě posádky do bojů o pomyslné zlato vyslala i italská horská záchranná služba z oblasti Bolzana. V obrovské mezinárodní konkurenci a nelehkém terénu slovenských velehor obsadila posádka zdravotnické záchranné služby z Benešova první místo a již potřetí suverénně ovládla toto metodické cvičení.

V obtížném vysokohorském terénu se záchranáři museli potýkat nejen s nepřízní počasí, těžko dostupnými místy zásahu, ale především s těžce raněnými pacienty, u nichž bylo nezřídka zapotřebí stabilizovat selhávající životní funkce a technicky připravit a zajistit jejich transport z obtížně přístupných míst do traumacentra ke konečnému ošetření, popř. následné resuscitační péči.

K technicky nejnáročnějším zásahům patřila záchrana dívky z vysokohorského potoka, která utrpěla fatální podchlazení provázené selháním oběhu s nutností následné resuscitace. Pro přístup k dívce museli záchranáři překonat pomocí lanové techniky dravý horský tok a neprodleně na místě zahájit záchranné práce.

Vzhledem k závažnosti stavu a nedostupnému horskému terénu musela být na místo, byť jen cvičně, přivolána letecká záchranná služba, která by v případě ostrého zásahu zajistila následný transport dívky do kardiocentra v Banské Bystrici.

Pro ilustraci dalších z mnoha denních i nočních zásahů, se kterými se museli záchranáři potýkat, byl například pád kabiny visuté lanovky s dvěma cestujícími na Skalnaté Pleso, záchrana horolezce, kterého na jištěné cestě zasáhl blesk a došlo u něj k zástavě oběhu, noční záchranné práce na laviništi a vyhledání horolezců zasypaných po pádu 200leté laviny s využitím lavinových vyhledávačů.

Cvičení probíhalo celý den a noc i navzdory nepřízni počasí, což však nemělo sebemenší vliv na profesionální výkon všech zasahujících záchranářů.

Výsledky ze soutěže Záchrana 2014

Videa ze soutěže Záchrana 2014

 
Call centrum
800 888 155
email: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.
sms: 720 002 655
 

DŮLEŽITÁ ČÍSLA

Policie 158
Záchranná služba 155
Hasiči 150
 

 

KONTAKT

Výhradní kontakty zaručující doručení informací a dokumentů do ZZS Středočeského kraje:

Zdravotnická záchranná služba
Středočeského kraje
Vančurova 1544, Kladno 272 01

 
Ředitelství PO-PÁ 7:00-15:30
Tel: 312 256 601
Fax: 312 256 610
E-mail: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.
ID DS: wmjmahj
 
Dokumenty v elektronické podobě příjímáme v těchto formátech: PDF, DOC, XLS do velikosti 10MB