Novinky

Neboj, pojedu s tebou!

 

Malý Matěj otevírá oči, pamatuje si jen velkou ránu a pak už nic. Všechno kolem je rozmazané, jakoby v mlze. Leží na boku mezi sedadly a vidí jen pomačkané dveře auta, venku slyší hlasy. Někdo rozbíjí okýnko a vytahuje ho ven. „Kde je maminka? Mami!“, začíná plakat. Má strach. Nese ho nějaký oranžový pán. Matěj pořád pláče a bojí se. Jiná oranžová paní mu podává malého plyšového panáčka. Bere si ho a tiskne k sobě. Panáček má velké oči a červenou čepici, prý se jmenuje Kryštůfek. „Neboj se, pojede s tebou,“ říká mu ta paní. Malý Matěj ji však  nevnímá, prohlíží si Kryštůfka a už nepláče.

Strach, bezmoc, ztráta a bolest. To je to nejtěžší, co musejí překonat pacienti záchranné služby. Od bolesti zraněným pomohou léky, které záchranáři podají bezprostředně po příjezdu na místo. Na strach, pláč a nedůvěru ke zdravotníkům však léky záchranáři nemají. Nejrizikovější skupinou jsou v tomto ohledu malé děti, které zklidnit, tak aby záchranáři mohli zahájit léčbu, je někdy velký problém. I z tohoto důvodu se v roce 2012 Zdravotnická záchranná služba Středočeského kraje přidala k projektu „Kryštůfek záchranář dětem“.

Jedná se o projekt Asociace zdravotnických záchranných služeb ČR a společnosti Kapitol, ke kterému se připojila většina záchranných služeb v České republice. Každý rok středočeští záchranáři obdrží od Kapitolu 500 ks Kryštůfků, které vozí v sanitkách a darují je dětským pacientům. Od roku 2012 záchranáři obdarovali už přes 1000 dětí. Novou várku plyšáků si záchranáři převzali letos v květnu. Každá sanitka, která veze pro děti plyšového Kryštůfka má na sobě nálepku „Neboj, pojedu s tebou.“

Ze zkušeností našich záchranářů je zřejmé, že se hračky v terénu osvědčily a děti si Kryštůfky oblíbily. U každého dětského pacienta, který tohoto plyšového panáčka od záchranářů obdržel, došlo ke zklidnění, děti přestávaly plakat, nevnímaly tolik stresující prostředí, lépe s nimi byla navázána komunikace a záchranáři je mohli bez problémů ošetřit. O pozitivních reakcích dětí hovoří také zprávy našich záchranářů ze všech koutů kraje,  ale i to, že se po Kryštůfcích vždy doslova zapráší.

„Dávat dětem v terénu hračky, které odvedou jejich pozornost od stresující situace, se nám v praxi osvědčilo. Děti na Kryštůfky velmi dobře reagují. Dříve jsme museli improvizovat například s nafouknutou záchranářskou rukavicí,“ vzpomíná ředitel ZZS Středočeského kraje Martin Houdek a dodává, že hračka má také vzdělávací význam, na čepičce panáčka je napsané národní tísňové číslo zdravotnické záchranné služby 155. „Je skvělé, že si děti mohou takové důležité telefonní číslo zapamatovat touto nenásilnou formou,“ říká.

Kryštůfek záchranář dostal své jméno podle svatého Kryštofa, který je ochráncem cestujících, řidičů, poutníků a je považován také za ochránce dětí. Svatý Kryštof je také patronem leteckých záchranářů a současně je volacím znakem vrtulníků letecké záchranné služby. Vzhled postavičky byl pečlivě zvažován. Vyjadřovali se k němu nejen odborníci, ale také děti v mladším školním a předškolním věku. Podoba dětského záchranáře, kterou Kryštůfek má, pomáhá snížit pocit bezmoci, který vyplývá z role pacienta a nabízí identifikaci s rolí záchranáře. Hračka je vyrobena z hypoalergenního materiálu a je proto vhodná i pro alergiky a astmatiky.

Podobné projekty mají záchranáři i v jiných zemích jako například v Německu, Rakousku a USA. Více o projektu "Kryštůfek záchranář dětem" se dočtete také zde: http://www.krystufek-zachranar.cz/

 vv001vv002vv003

 

 
Call centrum
800 888 155
email: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.
sms: 720 002 655
 

DŮLEŽITÁ ČÍSLA

Policie 158
Záchranná služba 155
Hasiči 150
 

 

KONTAKT

Výhradní kontakty zaručující doručení informací a dokumentů do ZZS Středočeského kraje:

Zdravotnická záchranná služba
Středočeského kraje
Vančurova 1544, Kladno 272 01

 
Ředitelství PO-PÁ 7:00-15:30
Tel: 312 256 601
Fax: 312 256 610
E-mail: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.
ID DS: wmjmahj
 
Dokumenty v elektronické podobě příjímáme v těchto formátech: PDF, DOC, XLS do velikosti 10MB