Novinky

Nárůst výjezdů ZZS ve Středočeském kraji za rok 2013

 

Zdravotnická záchranná služba Středočeského kraje každý rok zaznamenává nárůst výjezdů. V roce 2013 záchranáři zasahovali u 101 626 událostí a počet ošetřených pacientů poprvé překonal hranici 100 000. Ve Středočeském kraji bylo ošetřeno záchrannou službou 100 027 pacientů, což je o 4104 více než v předchozím roce. Za den středočeští záchranáři ošetřili průměrně  274 pacientů. Nejvíce výjezdů měli v okresech Kladno, Příbram, Beroun, Benešov a Praha - východ, kde se počet pacientů za rok 2013 vyšplhal nad 9000. Průměrný dojezdový čas byl 9 minut.

podle okres


Nárůst pacientů

Za posledních pět let Zdravotnické záchranné službě Středočeského kraje narostl počet ošetřených pacientů o více než 25%. I přesto, že jsme během těchto let otevřeli čtyři nová výjezdová stanoviště, jsou naše posádky stále vytíženější. Nedošlo však jen k nárůstu vážných stavů. Záchranáři často vyjíždějí k případům, kde spíše suplují praktického lékaře nebo pohotovost, čímž se blokují výjezdové skupiny, které by jinak mohly vyjet k urgentním případům s vyšší naléhavostí. Důvodem nárůstu výjezdů záchranné služby je zvýšení počtu obyvatelstva Středočeského kraje a nárůst během letní sezóny, do jisté míry hraje roli také stárnutí obyvatelstva. Z menších měst téměř zmizely pohotovosti, takže to je další důvod k nárůstu výjezdů záchranné služby.

nrst 2010 - 2013

Zásahy v číslech

V roce 2013 záchranáři zasahovali celkem u 18 725 úrazů, což je o 709 více než v předchozím roce. Z celkového počtu ošetřených pacientů trpělo 54 543 somatickým onemocněním, jen pro srovnání v roce 2012 jich středočeští záchranáři ošetřili o 1877 méně. Za rok 2013 sanitní vozy zasahovaly 3350x u pacientů s cévní mozkovou příhodou a 2292x u osob s akutním koronárním syndromem, z nichž se v 64% jednalo o muže.

Nejvíce zásahů bylo v sobotu

Nejvíce výjezdů záchranáři zaznamenali během letních měsíců od června do srpna, nejméně výjezdů měli naopak během února a listopadu.  Nárůst výjezdů během letních měsíců souvisí s přechodným nárůstem obyvatel, kteří léto tráví v rozsáhlých chatových a rekreačních oblastech Středočeského kraje. V týdnu výjížděli záchranáři k pacientům nejčastěji v sobotu a stejně jako minulý rok bylo nejméně zásahů uprostřed týdne. K prudkému nárůstu výjezdů během dne vždy došlo mezi 7 a 8 hodinou ranní.

poet vjezd - rozdleno podle dn v tdnu - rok 2013

Resuscitace

V průběhu minulého roku záchranáři ve středních Čechách provedli 795 resuscitací z nichž 277 bylo primárně úspěšných, v 531 případech byla na vině kardiální příčina. Se svojí 35% úspěšností se tak naše záchranná služba drží na celosvětové špičce. Nejvíce resuscitací záchranáři provedli na Benešovsku, Kutnohorsku a Příbramsku. Nejčastější věk resuscitovaných byl kolem 65 let.
Není však jednoduché srovnávat tato čísla u různých záchranných služeb s různou rozlohou, dojezdovými časy a zalidněním. Zejména ve srovnání ostatních krajů s hlavním městem, které má specifické podmínky - krátké vzdálenosti (tím i rychlejší dojezdové časy) a dostupnější nemocnice se specializovanou péčí. Záleží také na počtu zahájených resuscitací. Jinými slovy všechny ZZS v ČR dle svých podmínek se dají považovat za světovou špičku v počtech úspěšných resuscitací.

kpr vek

Výjezdové základny

Zdravotnická záchranná služba Středočeského kraje zajišťuje přednemocniční péči v největším kraji České republiky a má jednu z nejhustších sítí výjezdových stanovišť. Sanitní vozy jsou připraveny vyjet k zásahu ze 38 základen. Jejich síť je uspořádána tak, aby poskytnutí přednemocniční péče bylo zabezpečeno co nejdříve, nejpozději však do zákonem stanovených dvaceti minut. Středočeští záchranáři mají jako smluvní partnery i jiné nestátní zdravotnické záchranné služby, díky kterým se obohatila síť výjezdových základen pro zajišťování přednemocniční neodkladné péče ve Středočeském kraji. Jedná se o Asociaci Samaritánů ČR s  výjezdovými základnami v Mníšku pod Brdy, Davli, Zbraslavi, Kralupech nad Vltavou a ve Slaném a TransHospital s výjezdovým stanovištěm v Řevnici. Počet výjezdových základen ve Středočeském kraji díky těmto smluvním partnerům narostl na 44 a celkem je ve Středočeském kraji připraveno vyjet k pacientům přes 80 výjezdových skupin.

V letních měsících červenci a srpnu je navíc v provozu vodní záchranná služba na Slapské přehradě, která v minulém roce zasahovala u 79 případů.

V loňském roce středočeská záchranná služba uvedla také do provozu jeden sanitní vůz XXL, který je k dispozici pro celý kraj na kladenském výjezdovém stanovišti a občas si jej na plánované převozy vyžádají i z jiných krajů. Volba posádky záleží na zdravotní indikaci a vážnosti zdravotního stavu pacientů, ke kterým vyjíždíme. O vyslání posádek do terénu rozhoduje zdravotnické operační středisko na lince 155.

podle skupin

Výjezdové skupiny ZZS

Středočeská záchranná služba v terénu zasahuje s třemi typy posádek. V kraji je k dispozici přes den včetně smluvních partnerů 47 posádek rychlé zdravotnické pomoci, 16 posádek rychlé lékařské pomoci, 16 posádek rendez–vous. Během roku 2013 zasahovaly při primárních výjezdech v 22 944 případech posádky RLP, v 70 707 případech posádky RZP a v 23 435 případech posádky rendez-vous.  
Poprvé v historii posádky rendez-vous uskutečnily v loňském roce více výjezdů než posádky RLP. Počet výjezdů lékaře v malém sanitním voze již několik let postupně roste. Na tuto změnu má vliv zejména plošné závádění rendez vous systému v celém Středočeském kraji, od roku 2009 byl zaveden na 8 místech v kraji. Další posádky rendez-vous máme v plánu uvést do provozu v letošním roce.

 
Call centrum
800 888 155
email: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.
sms: 720 002 655
 

DŮLEŽITÁ ČÍSLA

Policie 158
Záchranná služba 155
Hasiči 150
 

 

KONTAKT

Výhradní kontakty zaručující doručení informací a dokumentů do ZZS Středočeského kraje:

Zdravotnická záchranná služba
Středočeského kraje
Vančurova 1544, Kladno 272 01

 
Ředitelství PO-PÁ 7:00-15:30
Tel: 312 256 601
Fax: 312 256 610
E-mail: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.
ID DS: wmjmahj
 
Dokumenty v elektronické podobě příjímáme v těchto formátech: PDF, DOC, XLS do velikosti 10MB