Novinky


Zásahy středočeských záchranářů během Silvestra

 

Středočeská záchranná služba během silvestrovské noci (od 19 hodin do 7 hodin ráno) vyjela k 185 případům. Silvestrovská noc patří pro záchranáře a dispečery linky 155 mezi jednu z těch nejnáročnějších. Počtem výjezdů byl tento Silvestr srovnatelný s loňským rokem, ale závažností některých zranění byl pro záchranáře mnohem náročnější. Neobvyklý byl i vysoký počet poranění od zábavní pyrotechniky.


PYROTECHNIKA:

Sředočeští záchranáři ošetřili během večera a noci 11 osob, které byly zraněny zábavní pyrotechnikou. Dva vážnější případy se staly hned z kraje večera:

Před 18. hodinou byli záchranáři voláni k úrazu na Praze - západ, kde staršího muže poranila zábavní pyrotechnika. Muž byl při vědomí, ale utrpěl těžké poranění v obličeji. Zasahující lékařka měla podezření na fraktury obličejového skeletu a na poranění oka. Po ošetření a zajištění byl zraněný muž převezen sanitním vozem do Fakultní nemocnice v Motole. Na místě zasahovali záchranáři z Davle a lékařka ve voze rendez-vous Asociace Samaritánů ČR ze Zbraslavi.

O půl hodiny později naši záchranáři vyjížděli k muži, kterému v Mělníce explodovala petarda v ruce. Muž utrpěl tržné rány prstů na levé ruce. Záchranáři ho po ošetření převezli do vinohradské nemocnice v Praze na plastickou chirurgii. Na místě zasahovala rychlá lékařská pomoc z Mělníka.

Další případy zranění od pyrotechniky se staly kolem půlnoci a jednalo se již jen o lehčí zranění. Záchranáři například převáželi do nymburské nemocnice dva muže s lehčími popáleninami na rukou. Kladenští záchranáři ošetřili a převezli do nemocnice v Kladně malého chlapce, kterému odpálená rachejtle roztrhla ret. Kolínští záchranáři krátce po půlnoci ošetřovali a převáželi do kolínské nemocnice muže, kterému vlétla odpálená rachejtle do oka.

ALKOHOL a vážné nehody:

Již během dne byli záchranáři voláni k několika osobám, které se zranily v opilosti. Jejich počet během večera a zejména po půlnoci narostl. Záchranáři ošetřili a rozvezli do nemocnic několik desítek osob, které se pod vlivem alkoholu zranily. Jednalo se nejčastěji o poranění po pádu nebo po napadení, výjimkou nebyly ani pořezané ruce od rozbitých láhví či sklenic. Nejčastějšími typy zranění byly tržné rány a pohmožděniny.

Po půlnoci záchranáři zasahovali v Čáslavi u tragické dopravní nehody, při které se těžce zranili dva mladí muži. Jeden z mladíků na místě svému zranění podlehl, druhý byl po ošetření a zajištění převezen s vážným úrazem hlavy do vinohradské nemocnice v Praze.

Jedenáct minut po půlnoci byli záchranáři v Benešově voláni k pádu muže z výšky šesti metrů do popelnic. Muž utrpěl těžké zranění hrudníku a záchranáři nemohli vyloučit ani úraz páteře. Zasahující lékař musel u pacienta okamžitě zahájit léčbu se zajištěním základních životních funkcí. Po zajištění byl pacient převezem do Fakultní nemocnice v Motole.

Záchranáři na Praze - západ v půl druhé vyjížděli k nezletilému mladíkovi s těžkou intoxikací alkoholem. Mladík byl v bezvěděmomí. Po ošetření a zajištění jej záchranáři převzeli do nemocnice v Krči.

Po druhé hodině ráno zasahovala záchranná služba z Českého Brodu na Praze - východ u muže, který se pořezal na horní končetině o rozbitou sklenici. Záchranáři po příjezdu na místo museli zastavit tepenné krvácení a muže po ošetření převezli do vinohradské nemocnice v Praze.


Tereza Vojtová

 
Call centrum
800 888 155
email: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.
sms: 720 002 655
 

DŮLEŽITÁ ČÍSLA

Policie 158
Záchranná služba 155
Hasiči 150
 

 

KONTAKT

Výhradní kontakty zaručující doručení informací a dokumentů do ZZS Středočeského kraje:

Zdravotnická záchranná služba
Středočeského kraje
Vančurova 1544, Kladno 272 01

 
Ředitelství PO-PÁ 7:00-15:30
Tel: 312 256 601
Fax: 312 256 610
E-mail: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.
ID DS: wmjmahj
 
Dokumenty v elektronické podobě příjímáme v těchto formátech: PDF, DOC, XLS do velikosti 10MB