Novinky

V říjnu oslavila záchranná služba Příbram 20 let od svého vzniku

 

m002m004m006m005

Koncem října oslavili záchranáři 20. výročí od vzniku příbramské záchranné služby. Příbramská záchranná služba vznikla v době, kdy většina zdravotnických záchranných služeb v České republice fungovala ještě jako součást nemocnic většinou pod odděleními ARO. Provoz samostatné záchranné služby v Příbrami byl zahájen 1. 10. 1993, tehdy ze stanoviště zdravotnické záchranné služby vyjely první sanitní vozy. 

Stejně jako byl nelehký úděl doktora Jandery v legendárním seriálu Sanitka režiséra Jiřího Adamce o začátcích provozu záchranky, měl stejný nelehký úkol i MUDr. Čestmír Kalík, který stál u zrodu příbramské záchranné služby a dlouhá léta byl jejím ředitelem, po vzniku krajské záchranné služby se stal vedoucím lékařem a primářem. Po rozhodnutí Okresního úřadu v Příbrami o vzniku okresní zdravotnické záchranné služby, měl přesně tři měsíce na to vybudovat fungující a spolehlivou organizaci.

„Začínal jsem téměř z ničeho, tehdy nikdo neměl moc zkušeností s provozem záchranné služby jako samostatné organizace. Museli jsme se spolehnout jen sami na sebe. Bylo nutné sehnat finance na zajištění odpovídajících prostor, nákup sanitních vozů a zdravotnické techniky, která však tehdy nebyla moc uzpůsobená k práci v terénu. Vozy na sanitky jsme sháněli z druhé ruky, většinou po nemocnicích a postupně jsme vozový park doplňovali i novými vozy,“ řekl MUDr. Kalík.

Další krokem k samostatné záchranné službě bylo vybudování samostatného zdravotnického operačního střediska. To do té doby fungovalo přes den jako součást nemocniční dopravy a noci na lékařské službě první pomoci. Čestmír Kalík uvedl do praxe pravidla provozu na zdravotnickém operačním středisku, zajistil techniku a dokumentaci. Neméně důležité bylo i zajištění vhodné rádiové sítě, která do té doby nebyla dostačující pro provoz ZZS.

V roce 1994 byla příbramské záchranná služba fungující organizací a tak mohl ředitel MUDr. Kalík přistoupit k jejímu rozšíření. Ve stejném roce otevřel další výjezdové stanoviště záchranné služby v Sedlčanech a rok později v Dobříši. V roce 2000 MUDr. Kalík jako jeden z prvních v České republice zahájil provoz rendez –vous systému, který v současné době zavádějí postupně všechny záchranné služby u nás.

Z hlediska historie byla zdravotnická záchranná služba okresu Příbram jedna z nejprogresivnějších. Její systém přednemocniční neodkladné péče včetně zdravotnického operačního střediska se stal vzorem pro ostatní v té době vznikající záchranné služby. Při slučování okresních záchranných služeb pod Středočeský kraj v roce 2003 nastavila právě příbramská záchranná služba vysokou laťku ostatním okresům a tehdejšímu vedení Územního střediska záchranné služby Středočeského kraje.

V současné době je Zdravotnická záchranná služba Středočeského kraje vybavena špičkovou technikou a kvalitním zdravotnickým personálem. Je zde v provozu Call centrum a Krajské zdravotnické operační středisko sídlící v Kladně. Středočeský kraj je nejrozlehlejší a nejlidnatější v České republice a má největší počet výjezdových stanovišť u nás. Nachází se zde celkem 43 výjezdových základen a na 16 z nich je v provozu rendez vous systém. O to více se můžeme radovat, že k takovému kvalitnímu zajištění přednemocniční neodkladné péče jsme dospěli během krátkého časového úseku a v jeho začátcích sehrála důležitou roli právě příbramská záchranná služba.

Na oslavě 20. výročí ZZS Příbram se k současnému stavu Zdravotnické záchranné služby Středočeského kraje vyjádřil její ředitel MUDr. Martin Houdek: „Měli jsme možnost navštívit několik záchranných služeb v západní Evropě a s potěšením mohu konstatovat, že naše záchranná služba a ostatní záchranné služby v ČR, jejich systém péče, zdravotnický personál a technika je na stejné a mnohdy i vyšší úrovni.“

Tereza Vojtová

 
Call centrum
800 888 155
email: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.
sms: 720 002 655
 

DŮLEŽITÁ ČÍSLA

Policie 158
Záchranná služba 155
Hasiči 150
 

 

KONTAKT

Výhradní kontakty zaručující doručení informací a dokumentů do ZZS Středočeského kraje:

Zdravotnická záchranná služba
Středočeského kraje
Vančurova 1544, Kladno 272 01

 
Ředitelství PO-PÁ 7:00-15:30
Tel: 312 256 601
Fax: 312 256 610
E-mail: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.
ID DS: wmjmahj
 
Dokumenty v elektronické podobě příjímáme v těchto formátech: PDF, DOC, XLS do velikosti 10MB