Odborné publikace a články


Urgentní medicína v klinické praxi lékaře 2. (Grada, 2018)

autoři: MUDr. Jana Šeblová, Ph.D., MUDr. Jiří Knor, Ph.D. a kolektiv

Úspěšná publikace byla průběžně aktualizována – přibyly (nebo byly zcela přepracovány) zejména kapitoly týkající se urgentní geriatrie, farmakoterapie urgentních stavů, práce se zemřelými (v rámci forenzní problematiky) i organizace a řízení.

Urgentní medicína zahrnuje přednemocniční neodkladnou péči, časnou nemocniční péči a připravenost na řešení mimořádných událostí. Všichni lékaři, ať již pracují ve zdravotnické záchranné službě nebo na urgentních příjmech, si musí osvojit široký diferenciálně diagnostický pohled na pacienta, přístup na základě vedoucího příznaku a stálé přehodnocování priorit. Právě tento komplexní přístup k problematice a zasazení do souvislostí pomáhá tato publikace pochopit.

Číst dál...

Rozšířená neodkladná resuscitace - instruktážní videa

 

3. lékařská fakulta Univerzity Karlovy ve spolupráci se Zdravotnickou záchrannou službou Středočeského kraje uveřejnila instruktážní videa pro rozšířenou neodkladnou resuscitaci. Jsou určena pro zdravotníky či studenty lékařských fakult a pro všechny kdo si chtějí projít odborné postupy při rozšířené neodkladné resucitaci včetně způsobů zajištění dýchacích cest. Videa jsou k dispozici zde: rozšířená neodkladná resuscitace

 

 

Urgentní medicína v klinické praxi lékaře (Grada, 2013)

autoři: MUDr. Jana Šeblová, Ph.D., MUDr. Jiří Knor, Ph.D. a kolektiv

Kniha vyšla v nakladatelství GRADA a je dílem kolektivu autorů. Z velké části se jedná o lékaře nebo dispečery středočeské záchranné služby, kteří během práce čerpali zkušenosti a inspiraci pro psaní této knihy. Urgentní medicína je poměrně novou lékařskou specializací, zahrnující přednemocniční neodkladnou péči, časnou nemocniční péči a připravenost na řešení mimořádných událostí.  Všichni lékaři, ať již pracují na zdravotnické záchranné službě nebo na urgentních příjmech, si musí osvojit široký diferenciálně-diagnostický pohled na pacienta, přístup na základě vedoucího příznaku a stálé přehodnocování priorit. Právě tento komplexní přístup k problematice a zasazení do souvislostí pomáhá publikace osvojit.

Číst dál...

Úvahy o urgentní medicíně (Mladá fronta, 2015)

autor: MUDr. Jana Šeblová, Ph.D.

Urgentní medicína je jedním z nejmladších lékařských oborů, a dokonce ani mnozí zdravotníci si nejsou jisti jejím obsahem. Knížka esejů a úvah si klade za cíl přiblížit čtenářům tento dynamický a mnohotvárný, avšak zatím poměrně neznámý obor medicíny.

Číst dál...

Farmakoterapie urgentních stavů (Mladá fronta, 2014)

autoři: MUDr. Jiří Knor, Ph.D. a doc. MUDr. Jiří Málek, CSc

Mimořádná příručka s potenciálně dalekosáhlým dopadem pro klinickou praxi řady oborů současné medicíny. Včasné rozpoznání varovných příznaků a okamžitá efektivní léčba přímo na místě vzniku ohrožení zdraví může zvrátit celou situaci, která by jinak často měla fatální vyústění. Bez znalosti farmakologie léků vhodných pro neodkladnou péči a možnosti jejich použití bychom mohli kriticky nemocným zajistit pouze zlomek péče, kterou jsme dnes schopni poskytnout a kterou také aplikujeme.

Číst dál...

 
Call centrum
800 888 155
email: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.
sms: 720 002 655
 

DŮLEŽITÁ ČÍSLA

Policie 158
Záchranná služba 155
Hasiči 150
 

 

KONTAKT

Výhradní kontakty zaručující doručení informací a dokumentů do ZZS Středočeského kraje:

Zdravotnická záchranná služba
Středočeského kraje
Vančurova 1544, Kladno 272 01

 
Ředitelství PO-PÁ 7:00-15:30
Tel: 312 256 601
Fax: 312 256 610
E-mail: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.
ID DS: wmjmahj
 
Dokumenty v elektronické podobě příjímáme v těchto formátech: PDF, DOC, XLS do velikosti 10MB