Odborné publikace a články

Urgentní medicína v klinické praxi lékaře (Grada, 2013)

autoři: MUDr. Jana Šeblová, Ph.D., MUDr. Jiří Knor, Ph.D. a kolektiv

Kniha vyšla v nakladatelství GRADA a je dílem kolektivu autorů. Z velké části se jedná o lékaře nebo dispečery středočeské záchranné služby, kteří během práce čerpali zkušenosti a inspiraci pro psaní této knihy. Urgentní medicína je poměrně novou lékařskou specializací, zahrnující přednemocniční neodkladnou péči, časnou nemocniční péči a připravenost na řešení mimořádných událostí.  Všichni lékaři, ať již pracují na zdravotnické záchranné službě nebo na urgentních příjmech, si musí osvojit široký diferenciálně-diagnostický pohled na pacienta, přístup na základě vedoucího příznaku a stálé přehodnocování priorit. Právě tento komplexní přístup k problematice a zasazení do souvislostí pomáhá publikace osvojit.

Číst dál...

Úvahy o urgentní medicíně (Mladá fronta, 2015)

autor: MUDr. Jana Šeblová, Ph.D.

Urgentní medicína je jedním z nejmladších lékařských oborů, a dokonce ani mnozí zdravotníci si nejsou jisti jejím obsahem. Knížka esejů a úvah si klade za cíl přiblížit čtenářům tento dynamický a mnohotvárný, avšak zatím poměrně neznámý obor medicíny.

Číst dál...

Farmakoterapie urgentních stavů (Mladá fronta, 2014)

autoři: MUDr. Jiří Knor, Ph.D. a doc. MUDr. Jiří Málek, CSc

Mimořádná příručka s potenciálně dalekosáhlým dopadem pro klinickou praxi řady oborů současné medicíny. Včasné rozpoznání varovných příznaků a okamžitá efektivní léčba přímo na místě vzniku ohrožení zdraví může zvrátit celou situaci, která by jinak často měla fatální vyústění. Bez znalosti farmakologie léků vhodných pro neodkladnou péči a možnosti jejich použití bychom mohli kriticky nemocným zajistit pouze zlomek péče, kterou jsme dnes schopni poskytnout a kterou také aplikujeme.

Číst dál...

Farmakoterapie urgentních stavů (Maxdorf, 2016)

(druhé doplněné a rozšířené vydání)

autoři: MUDr. Jiří Knor, Ph.D. a doc. MUDr. Jiří Málek, CSc

První vydání této publikace bylo přijato s nadšením lékaři širokého spektra oborů od záchranné služby přes ARO a intenzivní medicínu až po lékaře sloužící pohotovostní služby. Bez znalosti farmakologie léků vhodných pro neodkladnou péči a možnosti jejich použití bychom mohli kriticky nemocným zajistit pouze zlomek péče, kterou jsme dnes schopni poskytnout a kterou také aplikujeme. První část knihy seznamuje lékaře s nejčastěji používanými léky v podmínkách neodkladné péče, její součástí je abecední seznam základních léků používaných v neodkladných situacích, jejich charakteristika, indikace a kontraindikace, dávkování a způsob podání a významné interakce.

Číst dál...

Rozšířená neodkladná resuscitace - instruktážní videa

 

3. lékařská fakulta Univerzity Karlovy ve spolupráci se Zdravotnickou záchrannou službou Středočeského kraje uveřejnila instruktážní videa pro rozšířenou neodkladnou resuscitaci. Jsou určena pro zdravotníky či studenty lékařských fakult a pro všechny kdo si chtějí projít odborné postupy při rozšířené neodkladné resucitaci včetně způsobů zajištění dýchacích cest. Videa jsou k dispozici zde: rozšířená neodkladná resuscitace

 

 

 
Call centrum
800 888 155
email: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.
sms: 720 002 655
 

DŮLEŽITÁ ČÍSLA

Policie 158
Záchranná služba 155
Hasiči 150
 

 

KONTAKT

Výhradní kontakty zaručující doručení informací a dokumentů do ZZS Středočeského kraje:

Zdravotnická záchranná služba
Středočeského kraje
Vančurova 1544, Kladno 272 01

 
Ředitelství PO-PÁ 7:00-15:30
Tel: 312 256 601
Fax: 312 256 610
E-mail: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.
ID DS: wmjmahj
 
Dokumenty v elektronické podobě příjímáme v těchto formátech: PDF, DOC, XLS do velikosti 10MB